Senatör’den Flash’ı Bırakalım Çağrısı

Oregon senatörü Ron Wyden NIST, NSA ve Homeland Security başkanlarına gönderdiği  bir mektupta; 2020 yılında sona erecek Adobe Flash’ın kullanımının A.B.D. federal kurumlarında bu tarihten önce sona erdirilmesi için çağrıda bulunmuş.

25 Temmuz tarihli mektupta Adobe Flash’ın geçmişte tespit edilen kritik güvenlik açıklarına atıfta bulunulmuş.

A.B.D.’nin USOM’u (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) CERT’ın 2010 yılından beri Adobe Flash’la ilgili güvenlik uyarıları yayınladığını belirten senatör Wyden, buna ek olarak Adobe’nin 2020 yılından itibaren bu yazılımı geliştirmeyeceğini ve dağıtmayacağını açıkladığını hatırlattı.

2014 yılından beri geliştirilmeyen ve desteklenmeyen Windows XP’nin hala federal hükümet kurumlarında kullanıldığına dikkat çeken Wyden, benzer bir durumun Flash ile ilgili ortaya çıkmaması için kurumların 2020 yılından önce bu teknolojiyi bırakmaya başlamaları gerektiğini söylemiş. Senatör mektubunda “Kritik bir tarih yaklaşıyor – Hükümet, Flash kullanımının oluşturduğu güvenlik risklerinin bir felakete neden olmaması için, harekete geçmelidir” diyor ve bu amaçla mektubu gönderdiği 3 önemli kurumun başkanlarından aşağıda önerdiği geçiş planı için destek istiyor:

  • Federal hükümet kurumlarının yeni Flash uygulamalar yayınlamaması
  • Kurumların en geç 1 Ağustos 2019 tarihine kadar web sayfalarındaki bütün Flash tabanlı içerikten kurtulmaları
  • Homeland Security’nin (“Ulusal Güvenlik Ajansı” – Bizim M.İ.T. gibi düşünün) bütün Federal Kurumlarının web sayfalarını tarayıp Flash içeriklerin bir envanterini ilgili kuruma sunması
  • 1 Mart 2019 tarihine kadar kurumlarda pilot uygulama için seçilecek kullanıcıların masaüstü bilgisayarlarından Flash’ın kaldırılması
  • Testlerin yapılarak en geç 1 Ağustos 2019’da Flash’ın bütün kullanıcı bilgisayarlarından kaldırılması

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*