iPhone çip tedarikçisi TSMC’nin üretimi virüs nedeniyle durdu

Haftanın kötü haberi TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.)’den geldi. TSMC dünyanın en büyük tedarikçilerinden bir tanesi ve AMD, Apple, Nvidia ve Qualcomm gibi şirketler için tedarikçi konumunda.

Çip üreticisi firmanın 3 Ağustos Cuma akşamı bilgisayar sistemlerine virüs bulaşmasının ardından birçok fabrikasında üretiminin durduğu duyuldu.

Bloomberg’in haberine göre iPhone çiplerini üretmekte olan firma, virüsün birçok fabrika ve üretim aracını etkilediğini, ancak virüs yayılma derecesinin fabrikadan fabrikaya değiştiğini söyledi.

Birçok fabrikası bir gün sonra üretime geri dönerken, bir kısmı çevrimdışı kalmaya devam etti ve en erken Pazar günü tekrar çalışmaya başlayabilecekleri umuluyordu.

Haberle ilgili Türkçe kaynaklarda yazılanların ve dedikoduların aksine şirket yetkilileri fabrikalarının bir hacker tarafınca saldırıya uğramadığını açıkladı.

CFO Lora Ho “TSMC daha önce de virüs saldırıları ile karşılaşmıştı ancak ilk defa üretim hatlarımız etkilendi” dedi. Firma yetkililerinden Apple işlemcileri üreten hatların etkilenip etkilenmediği ya da zararın toplam miktarı konusunda bir bilgi gelmedi.

Kaybedilen günlerin Tayvanlı üreticiyi nasıl etkileyeceği henüz bilinmese de Dünya Ekonomik Forumuna göre önümüzdeki beş yılda siber suçlar nedeniyle iş yerlerinde yaşanan toplam kayıp 8 trilyon doları bulacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*