Google Bizi İstemesek de Takip Ediyor

Google, iPhone ve Android kullanıcılarını “Konum Geçmişi” ayarı kapalı da olsa takip ettiğini kabul etti.

Bildiğiniz gibi, Google, Haritalar hizmetini navigasyon için kullanmak istediğimizde bulunduğumuz yeri görebilmek için erişim izni istiyor ve kabul ettiğimizde yerimizi belirleyerek yol tarifi hizmeti veriyor.

Bu mantıkla, izin vermediğimizde izleyemiyor yani konumumuzu belirlemiyor ve bulunduğumuz yerleri kaydetmiyor olması da gerekiyordu ancak Associated Press’in yaptığı araştırmaya göre, Android ve iPhone cihazlarındaki birçok Google hizmeti, mobil cihazlarımızda “Konum Geçmişi”ni durdurmuş olsak bile konum verilerimizin kayıtlarını otomatik olarak saklıyor.

Örneğin; Google yalnızca kendi Google Haritalar uygulamasını açtığınızda bulunduğunuz yerden bir anlık görüntü kaydediyor ama Android telefonlarda otomatik günlük hava durumu güncellemeleri bulunduğunuz yeri belirliyor ve kayıt alıyor.

Ayrıca telefonunuza yüklediğiniz “Çikolatalı kurabiye tarifleri” ya da “Çocuklar için bilimsel öğretiler” gibi konumla hiç alakası olmayan bazı aramalar konumunuzu Google hesabınıza kaydediyor.

Associated Press iddiasını doğrulamak için ‘Konum Geçmişi’ özelliğini kapalı hale getirdiği bir Android akıllı telefonu taşıyan Princeton araştırma görevlisi Güneş Acar’ın hareketlerinin görsel bir haritasını oluşturdu. Araştırmacılar, haritanın New York’a yapılan iki yolculuk ve High Line park, Chelsea Market, Hell’s Kitchen, Central Park ve Harlem ziyaretleri hakkında kayıtları içerdiğini keşfettiler.

Araştırmacılara göre, bu gizlilik sorunu dünyanın dört bir yanında, harita veya arama yapmak için Google’a güvenen yaklaşık iki milyar Android kullanıcısı ve yüz milyonlarca iPhone kullanıcısını etkiliyor.

AP’in araştırmasına yanıt olarak, Google aşağıdaki ifadeyi yayınladı:
“Google’ın Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ve cihaz düzeyinde Konum Servisleri dahil, kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için konumu kullanabileceği bir dizi farklı yol var. Bu araçların açık tanımlarını ve onları açmak veya kapatmak ve geçmişlerini herhangi bir zamanda silmesi için yapılması gerekenleri açıkça belirtiyoruz.”

Çok da tatminkar bir açıklama sayılmaz zira eğer “Konum Geçmişi” diye bir özelliğin kullanıcı tarafınca kapatılmasına izin veriyorsanız bu işlem konum bilgisi alan ve kaydeden tüm uygulamalarda kapatılması anlamına gelmeli ya da kullanıcı bu konuda uyarılmalı.

Peki, Google’ın konumunuzu izlemesini gerçekten nasıl durdurabilirsiniz?

Google’ın zaman işaretli konum bilgilerini kaydetmesini önlemek için kullanıcıların varsayılan olarak etkinleştirilen ve Google uygulamalarından ve sitelerden Google hesabınıza çeşitli bilgileri depolayan bir ayar olan “Web ve Uygulama Etkinliği” adlı başka bir ayarı kapatmak gerekiyor. Devre dışı bırakıldığında, Google’ın yalnızca konum bilgilerini kaydetmesini değil, aynı zamanda aramalar ve diğer uygulamalar tarafından oluşturulan bilgileri de depolamasını önlemiş oluyorsunuz.

Kullanmakta olduğunuz cihazda web tarayıcınızı açın, myactivity.google.com adresine gidin, sol üst menüden “Etkinlik Kontrolleri”ni seçin ve hem “Web ve Uygulama Etkinliği” hem de “Konum Geçmişi” ni kapatın.

Android Cihazlar İçin: Doğrudan “Güvenlik ve konum” ayarına gidin, “Gizlilik” seçeneğine ilerleyin ve “Konum” a dokunun. Çeşitli uygulamalara erişimi devre dışı bırakmak için “Uygulama düzeyinde izinler”i de kullanabilirsiniz.

iOS Cihazlar İçin: Google Haritalar’ı kullanırsanız, Ayarlar → Gizlilik Konum Servisleri’ne gidin ve konum ayarınızı, “uygulamayı kullanırken”  olarak ayarlayın. Bu, uygulamanın etkin olmadığında konumunuza erişmesini engeller.

 

Kendi geliştirdiğiniz mobil uygulamaların güvenliğini iyileştirmenizi sağlamak amacıyla “mobil uygulama sızma testi” hizmeti veriyoruz.  Bu konularda görüşmek isterseniz basaranalper@gmail.com adresine bir e-posta göndermeniz yeterli.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*