Bu E-posta Kendini İmha Edecek!

“Bu mesaj kendi kendini imha edecek” cümlesini önce Görevimiz Tehlike (Mission Impossible) ardından BurnNote ile duymuş olabilirsiniz.

2012-2016 yılları arasında https://burnnote.com/ adresinde hizmet vermiş olan web sayfası istediğiniz mesajı (e-posta ya da istediğiniz bir mesajlaşma uygulaması ile) site üzerinden süreli olarak göndermenizi sağlıyor, mesaj kolay kolay kopyalanamıyor ve dilediğiniz sürenin sonunda sonsuza dek siliniyordu. Bu web sayfası artık kullanılamıyor (anladığım kadarıyla güvenlik nedeniyle) ancak Gmail’e benzeri bir yenilik geldi.

Gmail’in yeni özelliğinin adı “Confidential Mode” (Gizli Mod).

Alıcıya özel bir konfigürasyonla belirli bir süre sonra kendi kendini imha eden e-posta gönderilmesini sağlayan bu özellik ile istendiği gibi e-posta erişimi de kısıtlanabiliyor.  E-posta hazırlandıktan ve gizli mod seçildikten sonra tüm ayarlamalar (e-postanın geçerlilik süresi, imha zamanı, şifre istenmesi gibi) yapılabiliyor. Tüm e-posta sağlayıcılar bu özelliği destekliyor çünkü gizli mod seçilen e-posta aslında gönderilmiyor, onun yerine alıcı Google servarlarına yönlendiriliyor. E-postaların alıcı tarafınca son okunabilme tarihi ise bir gün ile 5 yıl arasında bir süre olarak belirlenebiliyor.

Alıcının e-postaya erişimi tamamen göndericinin kontrolünde. E-postalar Google serverı üzerinde olduğundan ve kullanıcının e-posta programı ile bağlantılı olmadığından gizli modun sorunsuz çalışması çok daha kolay oluyor. Alıcının e-postayı kopyalayıp yapıştırması, indirmesi ve yazdırması engelleniyor. Bir şekilde e-posta farklı birine iletilebilirse (ki biz bunu yaptık) bu defa sadece başlık görüntülenebiliyor ancak e-posta içeriği iletilmiyor.

Bu özellik Gmail’in web ve mobil uygulaması için kullanılabilir durumda.

Nasıl Kullanılıyor?

Gmail’i bilgisayarından kullananlar için normal bir e-posta yazılıp ardından “lock” (kilit) butonuna tıklandığında ayarlar sayfası açılıyor ve imha tarihi, parola gereksinimi gibi diğer istenen seçimler buradan yapılabiliyor ve gizli mod ayarlanıyor.

 

 

Mobil uygulama kullanıcıları ise e-posta hazırlandıktan sonra (…) menüsüne tıklayarak gizli modu seçiyor daha sonra gizli mod seçimlerini belirlemek üzere yapılandırma ayarları açılıyor.

 

Ayarlamalar tamamlanıp e-posta gönderildiğinde ise aşağıdaki ekran geliyor:

 

 

Türkiye’den SMS ile şifre kodu özelliğinin çalışmadığını öğrenmek ise hem sürpriz hem de üzücü oldu.

Hayatımızda ekran görüntüsü almak gibi bir kolaylık varken uygulamanın gizlilik ya da gerekliliği sorgulanabilir ancak bazı durumlar için kullanışlı olabileceği de bir gerçek.

Bununla birlikte, oltalama saldırılarında sıkça kullanılabileceğini de akıldan çıkartmamak gerekiyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*