Telefonunuzu Kaybetmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Cebimizde taşımakta olduğumuz cihazlara cep telefonu demenin haksızlık olduğu zamanlardayız, zira onlar ufaltılmış bilgisayarlarımız, fotoğraf albümlerimiz, yazışmalarımız, hatıralarımız, işimiz, özel hayatımız, onlar bizim her şeyimiz. Bu durumda çalınmaları ya da metroda, tuvalette, oturduğumuz bir kafede unutulmaları halinde insanın ilk yaşadığı duygu da tarlası yanmış köylünün hissettiğine benziyor. Ancak telefonunu kaybetmek dünyanın sonu değil ya da olmaması için yapılabilecek şeyler var. WIRED bu hafta bir yazı yayınlayarak bu “şeyler”e yer verdi, ben de sizin için derlemek istedim.

Uzaktan izlemeyi etkinleştirin
Hem Android hem iPhone kullanıcıları için fabrika çıkışlı bir uygulama olarak geliyor. Google nasıl olsa bizi istemesek de izliyor, bari bir işimize yarasın.

Android telefonlarda “Find My Device” (Cihazımı bul), iOS’ta ise “Find my iPhone” (iPhone’umu bul) ismi ile gelen “telefon izleme” özelliği telefonunuzun konumunu görmenize, kaybolan cihaza bildirim göndermenize (kilitli ekrana mesaj atabiliyorsunuz), cihazınız sessizde veya titreşimde de olsa dahi zilini 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çaldırmanıza, cihazınızı PIN, desen veya şifrenizle kilitlemenize, tüm verileri kalıcı olarak silmenize (SD kartları silmeyebilir) olanak tanıyor. (Detaylarını incelemek isterseniz: Kaybolan bir Android cihazı bulmak, kilitlemek veya silmek için burayı , iPhone’unuzu bulmak için burayı ziyaret edebilirsiniz)

Eğer telefonunuzu kaybettiyseniz bu sayede tam olarak nereye gittiğini görebilirsiniz (ancak çalındıysa tek başınıza hırsız takip etmeniz akıllıca olmayabilir). Ayrıca uzaktan bağlanarak cihazın içindeki tüm verilerinizi de silebilirsiniz.

Kilit ekranını kullanın
Kullandığınız uygulamaların çoğunun tekrar parola girmeyi gerektirmeden açıldığını düşünürsek (Facebook, Instagram, Twitter ve hatta e-postalarınız, alışveriş uygulamalarınız gibi), telefonunuz başkasının eline geçtiğinde o kişi ile aranızdaki tek engelin kilit ekranı olduğunu unutmayın. Android ve iOS cihazlarda bunun için birçok seçenek bulunuyor; PIN girişi, ekrana şekil çizmek, parmak izi tanıma ya da yüz tanıma gibi seçeneklerden birini seçmek ve mümkün olduğunca 1234 ya da 0000 gibi seçimlerden kaçınmak gerek(2580’cılar, sizi de biliyoruz)

Telefondaki verileri yedekleyin
Telefonunuzu bir daha hiç göremeyeceğiniz bir gün gelebileceği ihtimalini değerlendirmek lazım zira kayıp ve çalınmanın yanı sıra küçük bir teknik arıza nedeniyle tüm verilerinizi kaybetmeniz de olası. Bu da telefondaki sizin için önemli olan her şeyin başka bir yerde yedeği bulunması durumunda daha az üzülebileceğiniz anlamına geliyor. Telefonlarda bulunan yedekleme seçenekleri ile uygulama bilgileri ya da sistem ayarları gibi verileri de kaybetmemek mümkün. Birçok uygulama dosyaları sizin için bulutta tutuyor ancak fotoğraf ve videolar için Dropbox ya da OneDrive gibi uygulamaların otomatik yükleme seçeneklerini ya da Google Photos, iCloud Photos gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. (Bunların hepsinin hacklenebilir olduğunu unutmayın).

Diğer tedbirler 
Eğer telefonunuz sizin için gerçekten değerliyse kayıp, çalınma, bozulma, kırılma ve benzeri durumlar için sigortalatmak mümkün. Kaybetseniz ya da çaldırsanız bile size geri dönebileceğine dair inancınız varsa kilit ekranında görünecek bir mesaj yazabilirsiniz (e-posta adresiniz ya da alternatif telefon numaranız gibi bir bilgi bulunabilir). Bunun için Android cihazlarda Ayarlar menüsünün altında Güvenlik ve Konum (Security&Location) alt menüsünden Ekran Kilidine tıklayarak “Kilitli Ekran Mesajı”na dilediğiniz bilgileri yazabilirsiniz. iOS cihazlarda ise iPhone içerisinde gelen “Sağlık” uygulamasında yer alan “Tıbbi Kimlik” alt menüsüne “Tıbbi Kimlik Yarat” denilerek acil durum kontağı girmek mümkün (Bunu sağlık için ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek de yapabilirsiniz tabii, insanın başına ne geleceği belli olmuyor). Ancak Apple kullanıcıları için düşünülen bu özelliği kullanmak için biraz bilgi gerekiyor. Tıbbi kimliğe kayıt edilen “acil durumda aranacak kişi” ancak kilit ekranı açılamayınca aşağıda çıkan “Acil Durum” seçeneğine tıklandıktan sonra, sol altta yer alan “Tıbbi Kimlik” alt menüsü içerisinde saklanıyor. Burada diğer tıbbi bilgileriniz (yaş, kilo, hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi) ile aranacak kişiye ulaşılabiliyor. Ne kadar çok kişinin iPhone kullanıcısı olduğunu düşünürsek, insan bu bilgiye 112 ekiplerinin de sahip olup olmadığını merak ediyor..

Eğer çeşitli yerlerde iki kademeli kimlik doğrulaması kullanıyorsanız hesaplarınıza erişebilmeniz için alternatif bir yöntem de belirlemeniz gerekli. Örneğin Google hesaplarınız için bir yedek tek kullanımlık parola listesi edinebilir ya da ikincil bir numara belirleyebilirsiniz.

Telefondan ümidi kestiyseniz ve yukarıda yazılanların hiç birine sahip değilseniz:

  • Hemen operatörünüz ile iletişime geçip SIM kartınızı kilitlemesini isteyin. SIM kartınızın yenisini de bu arada talep edebilirsiniz.
  • Polise gidip durumu bildirin (eğer telefonunuz sigortalı ise paranızı alabilmeniz için şart, değilse bulmanıza yardımcı olabilirler).
  • “Telefonum çok iyi korunuyor” yanılgısına düşmeyip kullandığınız tüm uygulamalarda şifre değiştirip “tüm cihazlardan çıkış yap”ı seçin. (Pentagon bile hacklendi, sizin telefonunuz da hacklenebilir).
  • sahibinden.com’a veya şehrinizde bulunan ikinci el telefon pazarlarına bakın, belki telefonunuz oradadır. (IMEI numarasından bulunur diye düşündüyseniz, üzülerek belirtmek durumundayım, değiştirebiliyorlar).

 

Kurumsal ağlarımıza dahil mobil cihazların güvenliği konusunda yapılabilecekler hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz basaranalper@gmail.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*