İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

15 Satır Kod ile iOS Çöker mi? Denemesi Bedava..

Evet çöker… Birkaç satır kod iPhone’unuzun çöküp yeniden başlatılmasına neden olabilir.

Sabri Haddouche isimli bir güvenlik araştırmacısı, ziyaret edildiğinde iOS cihazların çökmesine neden olan 15 satırlık bir kod yayınladı. Sadece iOS cihazlar çökmüyor, ek olarak MacOS üzerinde Safari tarayıcısını kullananlar da tarayıcılarının donduğunu görebiliyor.

Kod, Apple’ın web sayfalarını görüntülemek için kullandığı WebKit bileşeninde bulunan bir zafiyeti istismar ediyor.

Araştırmacının dediğine göre CSS içerisinde çok sayıda element kullanmak (örneğin <div> tag’i ) cihazın bütün kaynaklarını sömürerek kernel panic durumu oluşturuyor ve cihaz herhangi bir zararı engellemek amacıyla kendisini kapatıyor.

İOS üzerinde HTML görüntüleyen her şeyin etkilendiğini söyleyen Haddouche bunun Facebook ya da Twitter üzerinden gelen bir linkin, ziyaret ettiğiniz bir web sayfasının ya da size gelen bir e-postanın bu kodu içermesi durumunda zafiyetten etkilenebileceğiniz konusunda uyarıyor.

Meraklısı için kod linkini de paylaşan Sabri isimli twitter kullanıcısı, linke tıkladığınız takdirde başınıza gelenler için beni suçlamayın diye de eklemiş. (Denemeden içi rahat etmeyecekler için kodu barındıran sayfa burada.)

TechCrunch zafiyeti en yeni iOS yazılımı olan 11.4.1 üzerinde test etmiş ve iPhone’un çöktüğünü ve telefonun yeniden başlatıldığını onaylamış. Güvenlik firması Malwarebytes’ın Mac&Mobile direktörü Thomas Reed’de en yeni iOS 12 beta sürümünün linke tıklandığında donduğu onayını vermiş.

Cihazı çökmeyen şanslı kişiler ise sadece uygulamanın yeninden başladığını gözlemliyor.

Her ne kadar bu durumun rahatsız edici sonuçları olsa da, bu yöntem zararlı yazılım yaymak veya veri çalmak için şimdilik kullanılabilir gözükmüyor. Korunmanın ise malesef kolay bir yöntemi yok, bir linke tıklamak ya da bu kodu ileten HTML ile gelen bir e-postayı açmak cihazın anında çökmesine neden olabiliyor.

Haddouche Cuma günü Apple yetkililerine durumu bildirmiş ancak henüz Apple’dan gelen “araştırılıyor” dışında bir yorum bulunmuyor.

 

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir