Instagram Yeni Güvenlik Önlemlerini Duyurdu

Kısa bir süre önce Instagram’ın Rus Hackerlarla İmtihanı başlığı altında birçok kullanıcının Instagram hesaplarının “.ru” uzantılı e-posta hesaplarına sahip kişilerce ele geçirildiğini ve bu konuda çok sayıda şikayet olduğunu yazmıştım.

Instagram 29 Ağustos’ta bu olayların önüne geçmek için aldığı yeni güvenlik önlemlerini duyurdu.

İlk olarak, tanınmış kişilere ait ve büyük miktarda takipçisi olan hesaplar için küresel bir doğrulama formu ve çok takipçisi olan hesapların gerçekliğini değerlendirmeye yardımcı olacak yeni özellikler getirilmiş.

Instagram’ın kurucu ortağı Mike Krieger eklenen yeni güvenlik önlemlerinin “Takip edilen ve etkileşimde bulunulan kişilerin söyledikleri kişi olduğundan emin olmak ve saldırganları zarar vermeden önce engelleyebilmek için atılan bir adım” olduğunu ve bu özellikler ile platformdan saldırganların temizlenmesini hedeflediklerini açıkladı.

Instagram kullanıcıları önümüzdeki haftalarda çok takipçiye sahip hesaplarda “Bu hesap hakkında” adı altında daha fazla bilgiye ulaşabilecek. Hesap sahibinin profiline girildiğinde menü simgesi altında yer alan ayarlardan “Bu hesap hakkında” başlığı görülebilecek. Bu sayede hesabın oluşturulma tarihi, hangi ülkede yer aldığı, ortak takipçilere sahip hesaplar, bir yıl içerisinde yapılmış olan isim değişiklikleri ve hesapta yer alan reklamlar görülebilecek. Reklamlar ile ilgili bu son önlemle reklamların ve bu reklamları verenlerin daha şeffaf hale getirilmesi hedefleniyor. (Rusya’nın sosyal medya üzerinden satın aldığı reklamlar ile dezenformasyon yaparak 2016 A.B.D. başkanlık seçimlerini etkilediğini kabul etmesinden sonra oldukça mantıklı bir adım.)

Krieger, Instagram kullanıcılarının çok takipçisi bulunan hesapları, özellikle bu hesaplardan güncel olaylar, siyasi veya toplumsal konular hakkında paylaşım yapılıyorsa daha iyi analiz edebilmek istediklerini belirtmiş.

Kullanıcılar, Instagram’ın Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarını ihlal ediyor gibi görünen bir hesapla karşılaşıldığı takdirde bildirebilecek ve Instagram hesabı kapatabilecek.

Bir diğer önemli yenilik ise hesaplarda bulunan “verified” (onaylanmış kullanıcı) simgesi ile ilgili. Hali hazırda kullanılmakta olan mavi simge ile doğrulama işlemi artık Instagram uygulaması içerisinde yer alan bir form ile tamamlanacak. Onaylanmış kullanıcıların kullanıcı adı, gerçek isim soyad bilgileri ve kimlik kanıtı sağlaması ve ayrıca Instagram’ın Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uymaları bekleniyor. Tüm hesapların bu onayı almasının garantisi olmadığını belirten Instagram, hesapların Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uyup uymadığıyla beraber, her hesabın gerçekliği, tekliği, eksiksizliği ve itibarını onaylamak için doğrulama taleplerini gözden geçirecek.

Uygulamanın, kullanıcıların hesaplarına giriş yapmak için SMS (metin tabanlı) kimlik doğrulamasından daha güvenli ve daha kolay olduğu söylenen üçüncü taraflarca geliştirilmiş kimlik doğrulama uygulamalarının kullanılmasına da olanak tanıyacağı da açıklandı.


İki kademeli kimlik doğrulamasının (2FA) iki olumsuz özelliği bulunuyor:
• Bir cep telefonu mağazasını siz olduğunuz konusunda ikna edebilen bir dolandırıcı, size ait telefon numarasıyla yeni bir SIM kart ele geçirebilir ve 2FA kodları dahil size gelen tüm arama ve mesajları kendisine yönlendirebilir. Yakın zamanda yaşanan böyle bir örnekte bir kişinin 5 milyon doları hesabına geçirerek tutuklandığı haberini okumuştuk.
• Güvenli elektronik iletişim için ulusal düzeyde kılavuz ilkeler ve kurallar belirleyen Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) SMS bazlı 2 kademeli kimlik doğrulamasının geride bırakılması gerektiğini duyurmuştu.
Bu nedenle, profilde yer alan menü simgesinden ayarlar seçeneğine tıklayarak üçüncü taraflarca geliştirilmiş kimlik doğrulama uygulamalarını da kullanmak mümkün kılınıyor.

Bu üç yeni güvenlik önlemi ile Instagram’ın hesap güvenliğini ve reklamlar konusunda şeffaflığı sağlaması hedefleniyor ve Instagram yetkilileri bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*