Telegram’a da mı Güvenemeyeceğiz?

Birçok kişi tarafınca Whatsapp’tan daha “güvenli, gizli, izlememez, dinlenemez, takip edilemez” ve daha bir sürü şey olduğu düşünülen Telegram gizlilik politikasını güncelledi. Yeni gizlilik politikasına göre kullanıcı IP ve telefon bilgilerini mahkeme kararı ile paylaşabilecek.

Rusya’da halen engelli olan Telegram uzun süredir şifreleme anahtarlarını teslim etmemekte direniyor. Gizlilik politikasındaki değişiklik bu konudan bağımsız olarak Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Veri Koruma Kanunu kapsamında yapıldı. Rusya’nın bütün mesajları okuma talebinden farklı olarak bu çerçevede paylaşılacak bilgiler yalnız suç şüphesi ve mahkeme kararı gerektirecek.

Salı günü yaptığı açıklamada Roskomnadzor (Rusya iletişim denetleme kurumu) uygulamaya getirilen engelin ancak ülkenin kanunlarına uygun olarak şifreleme anahtarlarını teslim etmesi ile mümkün olabileceğini söyledi. Şifreleme anahtarlarının teslim edilmesi şifreli olarak gönderilen tüm mesajların okunabilmesine imkan tanıyor. Telegram bu konuda henüz esnemiyor. (Tam burası Rusya’da Whatsapp, Facebook Messenger ve Viber gibi diğer uçtan uca şifreleme kullanan mesajlaşma uygulamalarının neden engellenmediğini kendimize sormak için iyi bir fırsat)

Terör örgütlerince iletişim ve propaganda aracı olarak kullanılmakla suçlanan Telegram şimdiye kadar mahkeme kararı ile bilgi paylaşmak zorunda kalmamış. Kurucusu Pavel Durov mahkeme kararı ile bilgi paylaşımı yapılmak zorunda kalınması halinde bunun altı ayda bir yayınlanacak şeffaflık raporlarına ekleneceğini söyledi. Bilgi paylaşımının platformu teröristler açısından daha az cazip hale getirmesi bekleniyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*