Veri İhlalleri Sadece Kuruluşunuzu Değil Kariyerinizi de Tehdit Ediyor

Kaspersky Labs tarafından 12 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan Kişisel ve İş Verileri Güvenliği Raporu çok az gündeme gelen bir konuya ışık tutuyor.

Raporda, ankete katılan 4 kuruluştan 3’ünün veri güvenliği ve ilgili mevzuata uyum konusunda ne yapmaları gerektiğini bildiğini düşündüğü ancak büyük ölçekli firmaların %46’sının, küçük ve orta ölçekli olanların ise %42’sinin son bir yıl içerisinde en az bir veri ihlali olayı yaşadığı ortaya çıkmış. Bu oranlara bakılınca veri güvenliği konusunda yaşanması muhtemel bir olaya gerçekte ne kadar hazır olunduğu konusunda ciddi şüpheler ortaya çıkıyor.

Verilerin mobil cihazlara ve/veya bulut sistemlere taşınması ve GDPR (bizdeki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi düşünün) ile kuruluşların veri güvenliği politikalarını geliştirmeleri zorunlu hale geldi. Araştırmada, veri ihlallerinin, kuruluşların yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalmaları ve yeni müşteriler bulmada yaşadıkları zorluklar gibi kısa ve orta düzeyde mali durumu doğrudan etkileyen sonuçları olduğu görülüyor. Yaşanan veri kaybı olayları sonucu kuruluş kayıplarının ortalama 1.2 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Raporun bir başka önemli bulgusu ise; veri ihlalleri, kuruluşların yalnızca itibarını ve müşteri gizliliğini etkilemekle kalmıyor aynı zamanda çalışanlarının kariyerleri üzerinde de olumsuz etkilere sahip. Neredeyse üç olaydan biri (%31) çalışanların işten çıkartılması ile sonuçlanmış.

Yaşanması muhtemel bir veri ihlali olayında, sorumluluğun bilgi teknolojileri personeli ile sınırlı kalmadığı da açıkça görülüyor. Veri kaybı sonucunda işten çıkarmaların olduğu küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin %29’unda ve 1000’den fazla çalışana sahip işletmelerin %27’sinde bilgi işlem personelinin yanı sıra işine son verilen personel, teknik rolü olmayan üst düzey yöneticiler.

Kuruluşunuzda yaşanması muhtemel bir veri ihlaline hazırlık ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyumluluk konularında destek almak için sparta@sparta.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*