Trend Micro Uygulamaları Mac App Store’dan Kaldırıldı

Güvenlik yazılımı üreticisi Trend Micro tarafından geliştirilen Dr Cleaner, Dr. Unarchiver, Dr Antivirus ve App Uninstall uygulamaları kullanıcı bilgilerini sızdırdıkları için Mac App Store’dan kaldırıldı. Bir güvenlik araştırmacısının uygulamaların etik dışı davranışlarını gösteren bir video yayınlamasının ardından kaldırılan uygulamaların kullanıcı bilgilerini topladığı ortaya çıktı.

Henüz geçtiğimiz hafta Mac App Store’da en çok satılan güvenlik ürününün bilgi toplamasının şokunu atlatmamışken (ayrıntılar için: http://sibersavascephesi.com/index.php/2018/09/11/mac-antivirusu-art-niyetli-cikti/) ikinci bir darbe Trend Micro’dan geldi. Söz konusu uygulamaları kullanıcının tarayıcı geçmişi de dahil olmak üzere kişisel bilgileri topladığı ve bunları şifreli olarak bir sunucuya yüklediği anlaşılıyor.

Trend Micro’nun 10 Eylül’de konuyla ilgili yaptığı açıklamada Dr. Cleaner, Dr. Cleaner Pro, Dr. Antivirus, Dr. Unarchiver, Dr. Battery ve Duplicate Finder uygulamalarının kendi kurulumlarından önceki 24 saatlik zaman dilimine ilişkin bilgileri topladığı kabul ediyor. Kullanıcının son 24 saat içerisinde zararlı yazılım barındıran bir siteyi ziyaret edip etmediğini anlamak amacıyla toplandığı belirtilen bilgilerin, ürün iyileştirme çalışmalarında kullanıldığı söyleniyor. Trend Micro bu konuda kullanıcılarda ortaya çıkabilecek çekinceleri haklı bularak bu özelliği uygulamalarından kaldırdığını da açıklamaya eklemiş.

Firma bu özelliğin kurulum sırasında çıkan uyarılarda (şu okumadan “kabul ediyorum” dediklerimizden) açıkça belirtildiğine de vurgu yapmayı ihmal etmemiş. Olayın güvenlik açısından ne denli kritik olduğu tartışılabilir olsa da en güvendiğimiz üreticilerden gelen yazılımları kurarken bile üşenmeyip uyarıları ve kullanım koşullarını dikkatle okumamız gerektiğini gösteren iyi bir örnek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*