Amazon Çalışanları Rüşvet mi Aldı?

Son zamanlarda en sık duyduğumuz haberlerden bir tanesi müşteri bilgilerini sızdıran, satan ya da çaldıran firmalar haline geldi. British Airways, Uber, Twitter, Facebook derken bu defa Amazon’un başı belada, üstelik kendi çalışanları ile.

Amazon’un dünya çapında yaklaşık 310 milyon müşteriye hizmet verdiği ve platformda 12 milyondan fazla ürün sattığı tahmin ediliyor.

Pek çok farklı kaynakça doğrulanan haberlere göre, Amazon çalışanlarının, sistemde satış yapan kullanıcılara avantaj sağlamak, olumsuz değerlendirmeleri silmek, yasaklanan hesapları tekrar aktif hale getirmek gibi işler için 80 dolar ile 2000 dolar arasında ücret aldıkları belirtiliyor.

Özellikle Çin’deki üçüncü taraf şirketlere gizli müşteri verilerinin satılması da soruşturuluyor.

Ülkemizde hizmete girmesi ile heyecan uyandıran Amazon, hizmetlerini kullanan kişilerden büyük miktarda veri topluyor ve Facebook gibi, bu bilgiler doğrultusunda “ilgi alanına dayalı reklamlar” gösteriyor. Amazon’un bu verileri toplamasının temel nedeni ilgilendiğiniz ürüne benzer ürünler göstermek. Masum gibi görünen “ilgi alanına dayalı” reklamları gösterebilmek için Amazon Gizlilik Sözleşmesi’nde söz edilen (hani hiçbirimizin okumadığı) veri toplama işinin kapsamı ise şöyle: Adınız, adresiniz, telefon numaranız, kredi kartı bilgileriniz, arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin e-posta adresleri, yorumlarınız ve içeriği, profilinizdeki kişisel açıklama ve fotoğraf, sosyal güvenlik ve ehliyet numaraları dahil olmak üzere finansal bilgiler, bilgisayarınızın internete bağlanmak için kullandığı IP adresi, kullanıcı adı ve şifreniz, bilgisayar ve tarayıcınızın türü, sürüm ve saat dilimi ayarı, tarayıcı eklenti türleri ve sürümleri, işletim sistemi ve platform gibi bağlantı bilgileri, satınalma geçmişiniz, görüntülediğiniz ya da arama yaptığınız ürünler, eğer Amazon’u ararsanız bunun için kullanmış olduğunuz telefon numarası, belirli sayfalara yapılan ziyaretlerin uzunluğu, sayfa etkileşimi bilgileri (kaydırma, tıklama ve fare geçişi gibi) ve sayfadan ayrılmak için kullanılan yöntemler gibi oturum bilgileri, mobil cihazınız ile ilgili bilgiler, konumunuz.

Bu şekilde göz önüne serildiğinde, “gizli müşteri verilerini satmak” denilen mevzunun derinliğini bir miktar anlayabiliyoruz.

Buna ek olarak, ürün puanlarının değiştirilmesi ile satıcıların arama sıralamalarının değiştirilmesi ve avantaj sağlanması, sadece olumlu değerlendirmelerin gösterilmesi sonucu beklentileri karşılamayan ürün veya satıcılara olumlu yönlendirme yapmak gibi suçlamaların da yer aldığı soruşturma, Amazon kullanıcılarının güvenini sarsabilecek cinsten.

Amazon sözcüsü, ZDNet’e verdiği demeçte; “Çalışanlarımızı yüksek bir etik standartta tutuyoruz ve kurallarımızı ihlal eden herhangi bir kişi, iş akdinin feshi ve potansiyel yasal ve cezai yaptırımlar da dahil olmak üzere disiplin soruşturması ile karşı karşıyadır” dedi. Yalnız çalışanlar için değil, çalışanlara para vererek konuya dahil olan satıcıların da satış hesaplarının sonlandırılacağı, haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılacağını belirtildi.

Yaşanan olaylar firmanın itibarına zarar gelmesini önlemek amacıyla, Amazon tarafınca hızlıca ele alınması gereken bir konu ancak personel davranışlarından kaynaklanması nedeniyle Amazon’un ciddi bir maddi ceza ile karşılaşması beklenmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*