Microsoft İki Uygulamayla İlgili Kullanıcıları Uyarıyor

Microsoft, geçtiğimiz ayın sonlarında yayınladığı güvenlik bülteninde HeadSetup ve HeadSetup Pro adlı iki uygulamanın, kullanıcının bilgisayarına yanlışlıkla iki kök sertifikasını yüklediğine dair uyardı.

Siber güvenlik firması Secorvo; bu uygulamaların 7.3, 7.4 ve 8.0 sürümlerinin söz konusu hataya sebep olduğunu ortaya çıkarttı. Daha da önemlisi yapılan araştırmalara göre aynı sertifikalar uygulamanın Mac için olan sürümünde de kullanılıyor ve uygulama sistemden kaldırılmış olsa bile ilgili sertifikalar sertifika deposunda kalmaya devam ediyor.

Uygulamaların geliştiricisi olan firma Sennheiser, bu hatayı gidermek için güncellemeler üzerinde çalışmalarını sürdürmekle birlikte hatasını kabul etti ve uygulamayı kısa süreliğine indirmeye kapattı. Şirket, yapılacak olan güncellemede sertifikaların sistemden kaldırılacağını ve yenileriyle değiştirileceğini söyledi. Aynı zamanda Microsoft şirkete ait sertifikaları Sertifika Güven Listesinden kaldırdı. Bu nedenle uygulamanının ilgili sürümleri bilgisayarında yüklü olan güncelleştirmeleri takip etmeleri ve kullanıma sunulduğunda güncelleştirmeleri yapmaları gerekmektedir. Eğer güncelleştirmeleri beklemek istemezseniz aşağıdaki adımları takip ederek sertifikaları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Windows için;

  1. Arama çubuğuna “Bilgisayar sertifikalarını yönetin” yazın.
  2. Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri altındaki Sertifikalar listesini açın.
  3. Sertifika listesinden SenncomRootCA ve 127.0.0.1 başlıklı olanları şu şekilde dışa aktarın: Sertifikaya sağ tık > Tüm görevler > Ver > Sertifika Dışa Aktarma Sihirbazı

 

4. Sertifika yönetimi penceresinden Güvenilmeyen Sertifikalar listesine sağ tıklayıp “Al…” öğesini seçin.

5. Sertifika alma sihirbazından dışa aktarılan sertifikaları seçip bunları güvenilir olmayan listesine ekleyin.

 

Mac için;

  1. Arama (Spotlight) kısmına Anahtar Zinciri Erişimi yazın ve uygulamayı başlatın.
  2. Açılan pencereden “Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri” > “Sertifikalar” yolunu izleyin.
  3. 127.0.0.1 ve SenncomRootCA adlı sertifikalara sağ tıklayıp açılan menüden sertifikaları dışa aktarmak için “Ver..” öğesini seçin.
  4. Sertifika Dışa Aktarma Sihirbazında gerekli özelleştirmeleri (sertifikanın dışa aktarılacağı dizin vb.) yapıp işlemi tamamlayın.
  5. Aynı işlemleri uygulamaya ait tüm sertifikalar için tekrarlayın.

6. “SennComRootCA” sertifikasını seçin ve sağ tıklayıp Sil öğesine tıklayın.

7. Silme işlemini onaylamak için yönetici kullanıcı adı ve parolarınızı girin.

8. Aynı işlemleri bu uygulamaya ait diğer sertifikalar içinde tekrarlayın.

9. Son olarak sertifikaların silindiğinden emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*