İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2019 yılında Nesnelerin İnterneti (IoT) Hakkında Görüşler

Haber yayımlamaya başladığımız ilk günden bu yana bir düzine “Nesnelerin İnterneti” haberi duyurduk.

Routerlar ile oluşturulan ordular, evde casusluk yapan süpürgeler, bebek odalarına korku saçan bebek monitörleri, uzaktan erişim sağlanabilen TV’ler, tablet ile hacklenip çalınan arabalar, evlerin içini yabancılara açan ev kamera sistemleri gibi çok sayıda enteresan başlığı içine alan bir konu IoT.

dzone.com internet sayfası IoT cihazlarının güncel durumu ve bunlar hakkında gelecek beklentilerini öğrenmek amacıyla çok sayıda aktif IT yöneticisinin katıldığı bir araştırma yayımladı.

Araştırmanın ana bulgularını aşağıda bulabilir ve IoT bugün ne durumda, IT üst düzey yöneticilerinin gelecek için beklentileri neler öğrenebilirsiniz.

  1. Güvenlik, ölçeklenebilirlik ve entegrasyon başarılı bir IoT stratejisinin anahtar kelimeleri. Yaşanan olayların, yani zafiyet barındıran cihazların istismar edilmesinin gerçek hayat ve kullanıcılar üzerinde direkt bir etkisi olduğundan (ne kadar kötü bir etkisi olabileceğini anlamak için casus bebek monitörleri yazısını okumanızı önerebilirim) IoT cihazlarının güvenliği gerçekten herkes için çok önemli. Bu cihazlardan geçen verilerin dağıtımından ve bu verilerin korunduğundan emin olmak gerekiyor. Bunun için çok sayıda güvenlik stratejisi mevcut. En önemlileri ise uçtan uca şifreleme, erişim yönetimi, güvenli bellenim (firmware) sağlama ve açık port yönetimi.
    İhtiyaç duyulan platformun boyutunu belirlerken ve ölçeklendirme yaparken sürekli artacak olan veri alımını ve işlem gereksinimlerini gelecekteki birkaç yılı da içine katarak düşünmek gerekiyor.  Ancak bu şekilde kullanıcıların performansı etkilenmeden ilerlenebilecektir.

Her yönüyle iyi işleyen bir IoT ürünü oluşturmak çok zor bir iş. Doğru yapılması gereken yüzlerce şey var; güvenlik, bağlantı, donanım, uygulama katmanı, üretim, test ve bunlardan herhangi birinde ortaya çıkacak bir tek hata bütünde büyük bir farka neden olabiliyor. Bu nedenle IoT üretim hattında tüm bu departmanlar arasında ortaklaşa bir çalışma yürütmek de odaklanılması gereken bir konu.
Kuruluşların yeterli kaynak yatırımı yapması ve gerçekçi teslim tarihleri belirlemesi ile, IoT cihazları için çalışacak olan kişilerin elinde ihtiyaç duydukları kaynaklar ve zaman olacağından, sürecin başlangıcından itibaren ekiplerin ortaya sorunsuz bir ürün çıkartmaları beklenebilecektir.

  • Güvenlik konusunun ilk adımda düşünülmeye başlanması önemli. Güvenli IoT cihazları yaratabilmek için, IoT cihazlarının erişim ve kimlik doğrulama ile şifreleme dahil en iyi uygulamaları kullanarak güvenceye alınması gerekiyor. Bu nedenle de; en yüksek standarttaki uygulamalar ve protokolleri kullanarak, iyi düşünülmüş, gelişime açık ve güvenlik çözümleri bulunan teknik özelliklere sahip cihazlar yaratmak gerekiyor. IoT cihazları gizlilik, bütünlük ve kaynak teyidi sağlamalı.
  • IoT güvenliği:

a) Cihaz güvenliği,

b) İletişim güvenliği,

c) Veri güvenliği,

d) Kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve

e) Sistem saldırı güvenliğini içeren çok katmanlı bir konudur.
Uçtan uca şifrelemeye sahip olmalı ve aynı zamanda endüstri standardı TLS ve işletme sınıfı AES olmalıdır.
Transfer edilen veriler, transfer esnasında istenmeyen kişiler tarafından asla açılamamalı ve şifreli kalmalıdır.

3. Kuruluşlar verilerinin ne kadar değerli olduğunu ve bu verilerden değer elde etme potansiyelini fark ederek, IoT’den daha fazla faydalanabilir. Özellikle de eğer ellerindeki verileri, insanların çözmeye çalıştığı sorunlara bağlayarak ortaya bir ürün çıkartabilirlerse. Eğer ellerindeki verilerin kuruluşlarını, endüstrilerini ve müşterilerini potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini anlayabilirlerse hem bir değer yaratmak hem de bir değer elde etmek çok daha kolay olacaktır.

4. Geçtiğimiz yıl IoT’de yaşanan en büyük değişim Alexa, Google Home, Apple Home Kit gibi sesle kontrol edilebilen platformlarda yaşanan patlama oldu. Bu platformlar çok sayıda farklı cihazın bağlantı kurmasını ve tabiri caizse “konuşmasını” sağladı. Cihazların birlikte çalışabilmesi için standartların belirlenmesi ve uygulamaya koyulması zaman alıyor ancak bir yandan da bu sesli arayüz platformları insanların “birlikte çalışabilirlik” kurallarının önemini görmesine yardımcı oldu. Birlikte çalışabilir olmaları için tescilli yazılımlar, cihazlar ve uygulamalar geliştiriyorsanız standartlara ihtiyacınız var.

5. Ev otomasyonu, tarım, çevre, lojistik, üretim, petrol ve gaz, ağır ekipman, enerji, kamu hizmeti, akıllı şehirler ve özerk araçlar dahil olmak üzere IoT kullanımında muazzam bir çeşitlilik oluşuyor ve bunun giderek artması bekleniyor.

6. Ana başarısızlık nedenleri şu şekilde sıralanmış: Güvenlik üzerine odaklanmamak, yanlış protokolleri seçmek, pil ve bant genişliği tüketimine odaklanmamak, tek bir satıcıya bağımlı kalmak, yetersiz kullanıcı testi yapmak, gereken temellerden yoksun olmak, başarısızlık korkusu.

Ayrıca, teknoloji ve işletme arasında işbirliğinin olmayışı, varsayılan şifrelerin kullanılması ve asla mümkün olmayanı istemek de başarısızlık nedenleri arasında belirtilmiş.

7. Bilişim sektörünün önündeki önemli fırsatlardan birisi de makine öğrenimi ile IoT sistemlerinin yapay zekaya kavuşmasıdır. Daha önce işlenmeyen verilere erişip, bunları anlamlı hale getiren makine öğrenimi süreci genel anlamda verinin daha etkin biçimde kullanılmasını sağlayacaktır. Bu sayede atıkalrın azaltılmasından enerji verimliliğinin artırılmasına kadar geniş bir yelpazede, yaşam kalitesini yükseltecek pek çok kazanım sağlanacaktır.

8. Güvenlik konusu IoT ile ilgili en büyük endişe olmaya devam ediyor. Güvenlik konusunun nihai ürün kadar ona güç sağlamak için kullanılan teknoloji ile de ele alınması gereklidir. Uygulamanın her parçasının içerisinde güvenliğin yerleşik ve/veya bütünleşik olması gerekir ve bu en az cihazın kendisi kadar önemlidir. Hızlı hareket edip güvenliği sona bırakmak veya hiç düşünmemek her ne kadar daha kolay bir yöntem gibi görünse de bunun sonuçları çok ağır olabiliyor. Siber saldırganların gittikçe daha karmaşık yöntemler ile ve sürekli kendilerini geliştirerek hareket ettiği günümüzde, kullanıcılarını korumak ve bunun için doğru adımları atmak ürünü yaratanların ve üretenlerin birincil görevlerinden, bunu unutmamak lazım.

9. Yeni yazılım geliştirme platformları sayesinde yazılım geliştiricileri donanım konusunda tecrübe sahibi olmadan da IoT çözümleri geliştirebilmektedirler. Bu noktada; Nvidia kod kütüphanesi, Kubernetes veya Docker gibi konularda öğrenilmesi gereken şeyler olabileceği unutulmamalıdır. Verinin güvenli bir şekilde saklanmasının ve iletilmesinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınabilmesi için yazılım geliştiricilerinin bu konularda kendilerini geliştirmeye devam etmesi gerekmektedir.

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir