Android ve iOS Cihazlarını Ele Geçirebilen Yeni Araç

İsrail merkezli adli bilişim firması Cellebrite, iPhone ve iPad gibi Apple cihazlarını ele geçirmek için kullanılabilecek yeni bir aracı tanıttı.

UFED Premium ismi verilen bu araç yine aynı firmaya ait UFED(Universal Forensic Extraction Device)’in geliştirilmiş yeni bir sürümü.

Aracın bu yeni sürümü, iOS’un son sürümlerinin çalıştırıldığı Apple cihazların kilidini kolaylıkla açabiliyor ve cihazdaki verileri dışa aktarabiliyor. Aynı zamanda bu yeni aracın Android cihazlardan bilgi çekmek içinde kullanılabileceği iddia ediliyor.

Yeni aracın dikkat çeken bazı özellikleri şöyle:

  • Emniyet güçleri bu aracı kullanarak tüm son sürüm iOS ve Android cihazlardaki delilleri bulabilir.
  • Mesajlaşma ve e-posta gibi üçüncü taraf uygulama verilerine erişebilir.
  • Şifreleri çözmek için karmaşık algoritmalar kullanır.
  • Samsung, Motorola, Huawei, LG ve Xiamoi tarafından üretilen Android işletim sistemli cihazlar içinde kullanılabilir.

Bu aracın adli bilişim araştırmacıları için çok faydalı olabileceği aşikar ancak kötü niyetli kişilerin eline geçerse saldırı riskleri artabilir. Dünyada 1.4 milyar aktif kullanılan iOS cihazı olduğu düşündüldüğünde kötü ellere geçmesi halinde saldırganlara ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Daha önce Cellebrite tarafından geliştirilen ve FBI tarafından kullanılan başka bir aracın eBay’de 100 dolara satıldığına dair iddialar bulunması bu olasılığı güçlendirir nitelikte.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*