Apple Watch Walkie Talkie Uygulamasında Güvenlik Açığı

Apple’ın akıllı saati Apple Watch’da bulunan bir özellik olan ve kullanıcıların rehberlerinden ekledikleri kişiler ile iletişim kurmasını sağlayan Walkie-Talkie uygulamasında bulunan güvenlik açığı bu özelliğin kapatılmasına neden oldu.

Apple Watch’da kullanılan Walkie Talkie uygulaması kullanıcılara sesli iletişim kurma özelliği sunuyordu.

Açıklamaya göre Walkie Talkie uygulamasındaki güvenlik açığı saldırganların iPhone kullanıcıları üzerinde casusluk aktiviteleri yapmasına imkan tanıyordu ve Wi-Fi veya hücresel bağlantı üzerinden iletişim kurulmasını sağlayan Walkie-Talkie uygulaması aktif durumdayken iPhone üzerinden kullanıcıların uzaktan dinlenebilmesinin mümkün olduğu belirlendi. Firma tarafından güvenlik açığı ile ilgili yapılan açıklamalar bununla sınırlı kaldı.

Apple watch güvenlik açığı

Apple, güvenlik açığını düzeltene kadar Apple Watch’daki Walkie Talkie uygulamasını geçici olarak devre dışı bırakmayı tercih etti. Bu özellik bir sonraki güncellemede güvenlik açığı düzeltilinceye kadar kullanılamayacak.

Güvenlik açığından şu ana kadar kötü amaçlı olarak istifade edildiğine dair bir kanıt olmasa da daha önce FaceTime uygulamasında ortaya çıkan güvenlik açığından sonra tekrar böyle bir durumla karşılaşılması endişelere neden oldu.

Eğer daha önce neler yaşandığını merak ediyorsanız “iPhone kullanıyorsanız Facetime’ı hemen devre dışı bırakın” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

#guvenlik acigi #applewatch

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*