İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayram’da Kurban Siz Olmayın

 

Kimimiz tatilde kimimiz Kurban Görevimizi yerine getirmenin telaşında işlerimizin günlük sorunlarında uzakta geçirdiğimiz bir dönemdeyiz.

Kötü adamlar ne yazık ki dinlenmiyor ve Bayram’ı yeni kurbanlar bulmak için fırsat olarak görüyorlar. Bu nedenle tatile giderken ve tatildeyken göz önünde bulundurmakta fayda gördüğümüz bazı önlemleri paylaşmak istedik.

Evden ayrılıyorsanız
Evinizden uzakta birkaç gün geçirecekseniz evdeki modeminizi kapatmayı unutmayın. Evinizi internete bağlı bir güvenlik kamerasından izlemiyorsanız (böyle bir kamera varsa gerekli güvenlik tedbirlerini aldığınızı varsayıyorum, değilse bazı ipuçları için bana mail atabilirsiniz) evinizin internete bağlı olması için hiçbir neden yok. Evden çıkarken modeminizi kapatmak en basitinden komşunun ergen oğlunun internetinizi kullanmasını önleyecektir.

Nerede olduğunuzu bilmesinler
Birkaç yıl önce İngiliz polisinin yayınladığı bir raporda evlere giren hırsızların %25’nin soydukları evin sahiplerinin tatilde olduğunu sosyal medya hesaplarından öğrendikleri ortaya çıkmıştı. Bu nedenle “tatil başlasın” gibi bir başlıkla evden ayrıldığınızı bütün dünyaya duyurmak çok mantıklı olmayabilir.

Uçak biletinizi paylaşmayın
Uçağa binmeden önce boarding pass fotoğrafı paylaşmak çok havalı gelebilir. Bunu yapmak birilerine evinizin boş olduğu mesajını verebileceği gibi uçağa binerken koltuk numaranızın da değiştirilmesi gibi bazı sıkıntılı durumlara yol açabilir. Ad, soyad ve rezervasyon numarası bilgileriniz uçuş kartınızda olduğu için bunları gören herhangi birisi havayolu şirketinin sayfasından uçuş bilgilerinizi değiştirebilir.

Çocuklara dikkat edin
Maalesef internet insanlığın en karanlık taraflarının ortaya çıktığı bir ortam. Son yıllarda özellikle çocukları hedef alan suçlarda görülen artış korkutucu. Bu nedenle, inanın midemiz bulanmasın diye ayrıntılara girmiyoruz, çocuklarınızın deniz ve havuz kenarında mayoyla çekilmiş fotoğraflarını paylaşırken çok dikkatli olun.

Kablosuz ağlara dikkat edin
Kaldığınız otelde, gittiğiniz plajda veya bir kafede kamuya açık bir kablosuz ağ varsa ve bu ağa sadece parola yazılarak bağlanılabiliyorsa dikkatli olmak lazım. Bu ağlar üzerinden şirket maillerinize girmeyin, sosyal medya hesaplarınıza bağlanmayın, internet üzerinden alışveriş yapmayın ve online bankacılık sitelerine girmeyin.

Bilmediğiniz mobil uygulamaları yüklemeyin
Havuz başında otururken can sıkıntısından telefonunuza yeni uygulamalar yüklemek isteyebilirsiniz. Veya birisi “enişte bak şöyle bir uygulama var” diye bir şey önerebilir. Durum ne olursa olsun, tedbiri elden bırakmayın. Yüklemeyi düşündüğünüz uygulamanın istediği izinleri gözden geçirin ve size ters gelen bir şey olursa uygulamayı yüklemeyin. Örneğin: kaldığınız otelde size indirim kazandıracak uygulamanın rehberinize ulaşması için hiçbir neden yok.

Güzel ve huzurlu bir Bayram tatili geçirmenizi diliyoruz.

 

Paylaş