İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayarlı Tomografi Taramasını Değiştiren Zararlı Yazılım

Virüsler, istenmeyen reklam yazılımları, casusluk yazılımları gibi zararlı yazılımların sadece gizliliğinizi ve güvenliğinizi tehdit edebileceğini mi düşünüyorsunuz?

Bu tür zararlı yazılımların insan hayatını tehlikeye atabileceğini düşünen çok kişi yok. Son haftalarda özellikle sağlık konusu üzerinde durmamızın bir nedeni de bu. Tüm diğer tehdit ve kayıplara nazaran, siber saldırıların en tehlikeli olanlarının sağlık ve cana gelebilecek zararlar olması ve bu konuda hem bireysel hem de kurumsal anlamda ciddi açıklarımız bulunması.

Mart ayında bu konu hakkında iki önemli yazı yayımladık:
Medikal Cihazların Hacklenmesi Yalnız Hastaneleri İlgilendirmiyor başlıklı yazıda, hacklenen medikal cihazların siber güvenlik konusundaki en büyük kabus olma yolunda nasıl ilerlediğini, Ultrason Cihazları İki Tıklamayla Saldırganların Kontrolünde başlıklı yazıda ise ultrason cihazlarına yapılabilecek bir siber saldırı ve sonuçlarını paylaştık.

Bu hafta ise, iki güvenlik araştırmacısının ortaya koyduğu ve sağlık konusunu ilgilendiren bir başka çalışmadan bahsedeceğiz.

Bu iki güvenlik araştırmacısı, BT (Bilgisayarlı Tomografi) cihazının tarama sonuçlarını değiştirebilecek ve doktorların, kanser hücrelerinin varlığını veya yokluğunu yanlış teşhis etmesini sağlayabilecek profesyonellikte bir zararlı yazılım geliştirebildiklerini kanıtlamış.

70 adet (üzerinde oynanmış) BT akciğer taraması ile gerçekleştirilen bu çalışma ile gerçekte hiç olmamasına rağmen kanserli hücreler varmış gibi gösteriliyor ve uzmanlar doğal olarak yanlış tanı koyuyor.  

Tam tersine yapılan bir çalışmayla bu sefer aslında var olan kanserli hücreler taramalardan çıkartılıyor ve hastalar bu seferde sağlıklı olarak teşhis ediliyor.

Enteresan olan ise; uzmanlara görüntülerde oynama yapıldığı bilgisi verildiği halde yanlış tanı koymaya devam ediyorlar.  

Güvenlik araştırmacılarının gerçekleştirdikleri bu çalışma, hastanelerin ve diğer sağlık kuruluşlarının, bu ve benzeri saldırılara karşı ne kadar hazırlıksız olduklarını tekrar hatırlattı.

Teşhislerin doğru olduğundan emin olmak için ek kontroller gerçekleştirilse ve veriler yedeklense de, bu tür zararlı yazılım saldırıları gerekli güvenlik tedbirleri alınmadığında onarılamaz hasarlar verebilir.

Aşağıdaki video araştırmayla ilgili ayrıntıları içeriyor ve tomografi görüntülerinde nasıl oynama yapılabildiği net olarak izlenebiliyor:

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir