Bir Mavi Ekran Hikayesi : Yeni Windows Güncellemesi

10 Ekim 2018 tarihinde Windows 1809 sürüm güncellemesi ile HP marka bilgisayar kullanıcıları, Nisan 2018 tarihindeki Windows 1803 sürüm güncellemesi esnasında karşılaştığı mavi ekran hatası ile tekrar karşı karşıya kaldı. KB4464330 kodlu sürüm güncellemesindeki hatayı kabul eden Microsoft bu güncellemeyi geri çekti fakat güncellemeyi başlatan bilgisayarlar mavi ekran hatası ile döngüye girdi ve kullanıcılar bilgisayarlarına erişim sağlayamadılar.

Karşılaşılan mavi ekrandaki hata kodundan sorunun sebebini öğrenilebiliyor. Karşılaşılan bu hatanın kodu ise “WDF_VIOLATION” idi.

Sorun bizim başımıza geldiği için çözümü esnasında izlenebilecek yöntemleri de sizinle paylaşmak istedim:

  1. Verileri Kurtararak Bilgisayarı Sıfırlama

Mavi ekranda sırasıyla, Gelişmiş Seçenekler -> Sorun Giderme -> Bilgisayarı Sıfırla -> Dosyalarımı Saklayarak Sıfırla seçeneklerini seçerek bilgisayarı sadece verilerinizi tutarak fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Bu seçenek sadece verilerinizi kurtarır. Yani bilgisayardaki bütün uygulamalar silinir fakat dosyalarınız silinmez.

 

  1. Bilgisayarı Önceki Sürümüne Döndürmek

Mavi ekranda sırayla, Gelişmiş Seçenekler -> Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler-> Daha Fazla Kurtarma Seçeneği -> Bir Önceki Sürüme Geri Dön seçeneklerini seçerek hiçbir uygulamanız silinmeden ve veri kaybınız olmadan bilgisayarınızı yeniden çalışır hale getirebilirsiniz. Bu seçeneklerin her bilgisayarda farklı sıralarda çıkabileceğini unutmayın. Bazı bilgisayarlarda “Bir Önceki Sürüme Geri Dön” seçeneği mavi ekranda gelen ilk “Gelişmiş Seçenekler” kısmının içerisinde de olabiliyor.

  1. Update (Güncelleme) Kırıntılarını Temizlemek

Mavi ekranda sırasıyla, Gelişmiş Seçenekler -> Komut Ekranı seçeneklerini izleyerek karşınıza çıkan siyah ekrana aşağıdaki kodları yazarak güncelleme kırıntılarını bilgisayarınızdan silmeniz gerekir;

net stop wuauserv

net stop cryptSvc

net stop bits

net stop msiserver

ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old

ren C:\Windows\System32\HpqKbFiltr.sys HpqKbFiltr.sys_old

net start wuauserv

net start cryptSvc

net start bits

net start msiserver

pause

exit

Komut ekranı kapandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp uygulama ve veri kaybı olmadan bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  1. Veri Yedeği Almak

Diğer 3 seçeneğin işe yaramaması durumunda tek çare veri yedeği alarak bilgisayarı formatlamaktır. Bu işleme başlamadan önce verilerinizi kaydedebileceğiniz bir harici hard disk veya verilerinizin boyutuna göre bir USB bellek edinin ve bilgisayarınıza bağlayın. Veri yedeğinizi almanız için sırasıyla, Gelişmiş Seçenekler -> Komut Ekranı seçeneklerini seçin. Komut ekranı karşınıza gelince Notepad.exe yazıp enter tuşuna bastığınızda karşınıza boş bir not defteri açılacak. Not defterinde menü bardan dosyayı farklı kaydet seçeneğine girdiğinizde karşınıza çıkan pencereden verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Bunun için verilerinizin olduğu klasörleri bulun. Klasörleri veya dosyaları bulduğunuzda fare ile sağ tıklayın, gönder seçeneğine tıklayın ve verilerinizi yedekleyeceğiniz cihazı seçin.

Tüm verilerinizi bu yolla harici bir cihaza kopyaladıktan sonra bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

Konu hakkında sormak istediğiniz, yardımcı olabileceğimiz bir husus olursa bize sparta@sparta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*