CCleaner ile Vedalaşsak mı Artık?

Geçtiğimiz haftalarda zararlı yazılım içeren bir sürümünün kendi internet sitesi üzerinden yayılmasıyla gündeme gelen CClearner’da sular durulmuyor.

Ülkemizde de popüler olan işletim sistemi temizleme aracı şimdi de kullanıcı bilgilerini toplamakla suçlanıyor.

“Ücretsiz bir şey varsa, orada para eden sizin verinizdir” sözü Facebook’un Cambridge Analytica olayında defalarca gündeme gelmişti, söz konusu şey ücretsiz bir güvenlik yazılımı olduğunda durumun farklı olmadığı anlaşılıyor.

CCleaner’ın yeni sürümü 5.45 sadece arka planda sürekli çalışmakla kalmıyor kullanıcıya ait bilgiler de toplayarak bunları merkezi sunucusuna gönderiyor. Can sıkıcı olan şey ise bu özelliğin kapatılamıyor olması. “Active Monitoring” özelliğini kapatmanızı sağlayan bir seçenek menüde var elbette, ancak bunu kaldırsanız bile, özelliğin “mucizevi” biçimde kendiliğinden yeniden aktif hale geldiği görülüyor.

CClearner’ın arkasındaki firma Avast paylaşılan bilgilerin tamamen anonim olduğunu iddia etse de içimizi rahatlatacak bir açıklama henüz gelmedi.

Bütün bunlara ek olarak kurulum sırasında sizden verilerinizi üçüncü taraflarla da paylaşmak için izin alması bu yazılımı sistem bilgileriniz açısından potansiyel bir tehdit haline getiriyor.

Hali hazırda CCleaner’a pek çok alternatif olsa da bunların arkasında kimlerin olduğu veya bunların hangi verilerimizi kimlerle paylaştığı muallak, yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için hızlı karar vermemekte fayda var.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*