Çocuklar için yazılım öğrenme yolları

Çocuklar için yazılım öğrenmek neden önemli? Hangi yaşta başlanması gerekiyor? Çocuklar için yazılım öğreten uygulamalar neler?

Geçenlerde bir yerde “Eğer yazılım dilini bilmiyorsanız mutlaka bilen birine muhtaç kalırsınız” şeklinde bir cümle okudum. Bence bu söz herkesin her şeyi bilmesi gerektiği anlamına gelmiyor ve mutlaka her alanda kariyer yapan kişinin de yazılım bilmesi gerektiğini anlatmıyor. Ancak hayatınızın bir yerinde yazılım bilen bir kişiye “işiniz düşeceğini” söylüyor. Bu nedenle, herkesin bildiği üzere inanılmaz bir hızla dijitalleşmeye devam eden dünyada kariyer planlamasında yazılım bilmenin önemini açıkça anlatıyor.

Ağaç yaşken eğilir sözünü de hatırlayarak daha çocukluktan başlayarak yazılım öğrenmenin bu konuya ilgi duyabilecek çocuklar için gelecekte nasıl bir fayda sağlayabileceğini düşünmek gerek. Kendiniz yazılım bilmiyorsanız bile çocuklarınızı bu konuda cesaretlendirebilir ve öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Yazılım öğrenmek çocuklar için neden önemli?

Bir yabancı dil olarak yazılım

Dil öğrenmek çocukların nasıl iletişim ve mantıksal düşünme becerilerini geliştirir. Aynı zamanda sözlü ve yazılı iletişim becerilerini güçlendirir. Çocukların erken yaşta farklı bir dil öğrenmelerinin dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Yazılım kendine ait bir dile sahiptir. Alfabesindeki her harfin 0 ve 1’ler ile temsil edildiği bu dil teknolojiye talimatlar vermesi nedeniyle diğer dillere göre önemli bir farklılık gösterir. Çocukların etraflarını çevreleyen teknolojiye yalnız seyirci kalmamaları, nasıl ve neden çalıştığını anlayarak müdahil olabilmeleri için yazılım öğrenmeleri önemlidir.

Yaratıcılığı artırmak

Beyin öğrendikçe güçlenir. Çocuklar yazılım öğrenirken bir yandan bu gelişim sağlanırken diğer yandan yaratıcılıkları artacaktır.

Problem çözmeyi öğrenmek

Bilgisayarları anlamak ve kodlamanın temellerini öğrenmek çocukların “işlerin nasıl yürüdüğünü” anlamasını sağlar. Ayrıca problemleri mantıklı ve yaratıcı şekilde çözebilmek için matematiğin nasıl çalıştığını da öğrenirler.

Matematik becerilerini geliştirmek

Yazılım ile çocukların soyut kavramları görselleştirmelerine yardımcı olunur. Bu sayede matematiği gerçek dünyadaki durumlara uyarlamaları kolaylaşır ve matematik eğlenceli ve yaratıcı hale gelir. Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir öğretim modeli olan STEM programlarının çoğunda yazılım öğrenimi mevcuttur.

Sistemli düşünmeyi öğrenmek

Kodlama öğrenmek çocuklara nasıl etkili ve sistemli düşünüleceğini öğretir. Bilgisayar programcılığı yalnız satırlarca kod yazmak olarak düşünülmemelidir. Yazılım dilini etkin şekilde kullanabilmek için mantıksal düşünmenin kullanılması gerekir. Çocukların büyük bir problemi etkin bir şekilde çözebilmek için ufak parçalara ayırarak sonuca varmayı öğrenmesini sağlar.

Akademik performansı yardımcı olmak

Yazılım öğrenen çocuklar planlama ve düzenleme konusunda kendilerini geliştirir. Yazılım becerileri zaman içerisinde arttıkça bu aynı zamanda daha iyi bir yazılı anlatım gücüne yardımcı olur.

Kendine güveni artırmak

Yazılım öğrenmek çocukların problem çözme konusunda kendilerine daha güvenli olmalarına yardımcı olur. Kod yazmayı öğrendikçe bir sonuca ulaşmanın tek bir yolu olmadığını ve kullandıkları yol işe yaramaz ise farklı bir yoldan sonuca gitmek için denemeler yapılması gerektiğini öğrenirler. Hata yapmaktan korkmaz, tekrar denemek konusunda istekli hale gelirler.

Kariyer planlamak

Deneyimli yazılımcılara artan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu nedenle bu alandaki kariyer fırsatları da giderek artıyor ve yazılım bilen kişiler hemen her sektörde ihtiyaç duyulan kişiler haline gelmeye hızla devam ediyor. Çocuğunuzun kariyeri için atılabilecek en doğru adımlardan bir tanesi yazılım öğrenmesidir.

Özetle, yazılımın dijital çağın okuryazarlığı olduğu rahatlıkla söylenebilir ve çocukların doğar doğmaz maruz kaldıkları teknolojiyi anlayabilmeleri için önemlidir.

Çocukların ellerinden düşmediğini bildiğimiz cep telefonları ya da tabletleri eğlenirken kendilerini de geliştirebilecekleri bir araç haline getirmek için ücretli ve ücretsiz sunulan yüzlerce yazılım uygulaması var. Bu uygulamaların bir kısmı okullarda hatta anaokullarında öğretmenlerin kullanımına da uygun ve milyonlarca çocuk için kullanılıyor.

Kısa bir araştırma yaparak çocuğunuzun ilgi, yaş ve becerilerine uygun uygulamaları seçerek yaz tatilini verimli geçirmesini ve yazılım dünyasına adım atmasını sağlayabilirsiniz.

Erken yaşta yazılım öğrenmek için hazırlanmış 5 örnek uygulamayı aşağıda bulabilirsiniz:

çocuklar için yazılım
Hopster Coding Safari

Coding Safari: Iphone ve Ipad kullanıcıları için AppStore’dan indirilebiliyor. 4 yaş üzeri çocuklar için uygun olduğu belirtilmiş ücretsiz ancak uygulama içi satın alma yapılabiliyor. Kullanıcılardan 4.8 puan almış oldukça sevilen bir uygulama ve kodlamanın temelleri üzerinde duruluyor.

çocuklar için yazılım
Kodable

Kodable: 4-10 yaş arası çocuklar için uygun olduğu belirtilen uygulama AppStore’da bulunabilir. Velilerin ve öğretmenlerin çocukların yazılım öğrenmesine yardımcı olması için bir rehber de mevcut. Temel versiyonu ücretsiz ancak Pro versiyona geçilmek istenirse aylık 6.99 Dolar.

çocuklar için yazılım
Coding Games for Kids

Coding Games for Kids: Android ve IOS kullanıcıları için ortak bir uygulama. 7 yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye ediliyor. Çocuklara programlamanın temellerini öğretmek için eğlenceli bir kodlama oyunu. 200’den fazla oyunla bulunuyor. Uygulama içi satınalma seçenekleri var.

çocuklar için yazılım
Tynker

Tynker: Ipad ya da Android tablerler ile kullanılabilen uygulama 6-10 yaş arası çocukların kullanımına uygun. Genellikle ilkokul seviyesindeki çocukların kendi uygulamalarını oluşturmaları, animasyon yapmaları, hatta Javascript ve Python gibi yazılım dillerini öğrenmeye başlamaları için tercih edilen bir uygulama. Ücretsiz ancak uygulama içi satınalmalar mevcut.

çocuklar için yazılım
Code-Karts

Code Karts: 3-5 yaş arası çocuklar için ücretsiz bir yazılım uygulaması. Eğer daha ileri seviyeler eklenmek istenirse 1.99 Dolara yükseltme satın alınabiliyor. Yarış arabaları ile ilgili olduğundan özellikle erkek çocuklar tarafından çok sevildiği belirtilmiş.

Son olarak, çocukların internet güvenliği için hazırlamış olduğumuz “Çocukları İnternetten Koruma Kılavuzunu” da buradan inceleyebileceğinizi hatırlatalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*