DDos Saldırısının Ardındaki Dram

34 yaşındaki hactivist Martin Gottesfeld’ın hikayesi biraz acıklı. Haber başlığı pek çok internet sitesinde “Hastaneye DDos Saldırısı Yapan Şahıs 10 Yıl Hapis Cezası Aldı” olarak geçiyor ama işin aslını araştırdığımızda arkasından bambaşka bir hikaye çıkıyor.

Anonymous adlı gruba üye olduğu iddia edilen Gottesfeld 2014 yılında Boston Çocuk Hastanesi ve Wayside Genç ve Aile Destek Ağı’na DDos saldırıları düzenlemek nedeniyle kesinleşmiş 10 yıl ceza ve 443.000USD cezaya çarptırıldı.

Olayın arka planı ise şöyle: Mitokondriyal hastalığı (1) olan Connecticut’lı bir genç Justina Pelletier, Tufts Tıp Merkezi’ndeki metabolik genetik uzmanının tavsiyesi üzerine Boston Çocuk Hastanesine naklediliyor. Boston Çocuk Hastanesindeki doktorlar ise Tufts genetik uzmanlarına danışmaya gerek duymadan sorunun mito hastalığı değil psikiyatrik olduğuna karar veriyor. Vücudun çok farklı bölgelerinde (Beyin, sinir, kas, böbrek, kalp, karaciğer, göz, kulak, endokrin, ilik, gastrointestinal sistem vb.) çok farklı semptomlara neden olabilen bu hastalık (unutkanlık ve gelişme geriliğinden epilepsi krizlerine, görme ve işitme eksikliğinden kilo kaybına daha pek çok) genellikle hastaneler tarafından çok zor teşhis edilebilen veya yanlış teşhis edilebilen bir hastalık olarak biliniyor (2).

Boston Çocuk Hastanesinin Justina’nın hastalığının psikiyatrik olduğu konusundaki ısrarı üzerine ailesi tekrar Tufts Tıp Merkezi’ne nakledilmesini istiyor ve bunun için başvuruyor ancak Boston Children Hastanesinin yetkilileri çocuğun bakımına zarar verdiklerini iddia ederek sosyal hizmetlere başvuruyor ve bir çocuk mahkemesi hakimi hastane ile hemfikir olunca Justina’nın ailesi vesayet hakkını kaybediyor. Pek çok kişinin hastalığın ilerleyeceği, hatta yanlış tedaviden Justina’nın ölebileceği endişeleri içerisinde 16 ay kadar bir süre çoğunlukla kilitli bir psikiyatri servisinde devletin gözetimi altında tutulduktan sonra ailesine döndüğünde genç kız hala tekerlekli sandalyede, hasta ve travmatize olmuş durumda.

Aşağıda Justina’nın solda ailesinden alınmadan önce ve sağda devlet denetimine alındıktan sonraki hallerini gösteren fotoğraflar bulunuyor:

Boston Çocuk Hastanesi ABD’deki çeşitli pediatrik alanlarda en üst sıralarda yer alıyor, en iyi doktorlara sahip olarak anılıyor ve ülkedeki 1 numaralı eğitim hastanesi olarak biliniyor ancak anıldığı bir diğer konu çocukların ebeveynlerinden alınmasına yol açan hatalı uygulamaları. Benzeri hatalı tanı ve uygulamalar ile gündeme geliyor (3)

34 yaşındaki hactivist Martin Gottesfeld’e dönecek olursak, Justina Pelletier’i desteklemek ve ailesine dönmesini sağlamak amacıyla YouTube’da Anonymous grubundan yardım ve destek isteyen bir video yayınlıyor ve Boston Çocuk Hastanesine bir siber saldırı yapılması çağrısında bulunuyor. 40.000’in üzerinde özelleştirilmiş bir zararlı yazılım ile enfekte edilmiş routerın kullanıldığı bir botnet ağı kullanılan bir saldırı düzenleniyor. Saldırı, Boston Çocuk Hastanesini ve ayrıca Longwood Tıp Alanındaki diğer tıbbi tesisleri etkiliyor. Boston Çocuk Hastanesi’ne göre bu saldırı 300.000 dolarlık zarara neden oluyor, ayrıca hastanenin yardım topladığı başka bir internet sayfasını da kullanılamaz hale getirerek tahmini bir 300.000 dolar zarara daha neden oluyor. Yapılacak olan önemli bir bağış gününde genellikle bağışların online yapıldığı bilindiği için site kullanılamaz hale getiriliyor dahası tüm hastanenin interneti kesiliyor.

Savunmasında biyoteknoloji uzmanı olarak Boston Children’un çevrimdışı kaldığı durumlarda hiçbir hastanın zarar görmemesi gerektiğini bildiğini söylüyor. Kesintisiz ağ diye bir şey olamayacağını, bu nedenle hastanelerin internet olmadan da çalışması gerektiğini, federal yasa ve akreditasyon için bunun gerekli olduğunu belirtiyor ve etkilenen tek şeyin hastanenin itibarı olduğunu, hiçbir hastanın zarar görmediğini belirtiyor.

Gottesfeld, saldırılardan birkaç ay sonra tespit ediliyor ve polis, evine baskın düzenleyerek ve kullandığı cihazlar alınıyor ancak o zaman tutuklanmıyor. 1 Ağustos tarihinde ise Anonymous adlı gruba üye olduğu iddia edilen Gottesfeld Boston Çocuk Hastanesi ve Wayside Genç ve Aile Destek Ağı’na DDos saldırıları düzenlemek nedeniyle kesinleşmiş 10 yıl ceza ve 443.000USD cezaya çarptırıldı.

Huffingtonpost’ta kendi ağzından hikayesini anlatan (4) Martin, “Boston Çocuk Hastanesinin internetini neden kestim” isimli yazısında “Cevap düşündüğünüzden daha basit: 15 yaşındaki bir kızın, masum, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğu savunmak için.” diyor.

Şubat 2016’dan bu yana tutuklu yargılanan Gottesfeld, geçtiğimiz Perşembe günü Boston’daki ABD Bölge mahkemesinde yapılan duruşmada temyize gitmeyi planladığını ve pişmanlık duymadığını belirterek “Keşke daha fazlasını yapabilseydim” dedi.

Konuyu basitçe “Hastaneye Ddos saldırısı düzenledi ve ceza aldı” diye ele almak veya arkasında yatan nedene bakarak etik bir tartışmaya açmak mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*