İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

dell.com’a kayıt yapmış mıydınız?

Bilgisayar teknolojisi devi Dell, 28 Kasım’da yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının Dell.com web sitesinden müşteri verilerini çalmaya çalıştığı potansiyel bir güvenlik ihlali yaşadığını duyurdu.

Dell, sistemlerinden, müşteri adları, e-posta adresleri ve hashlenmiş parolalar gibi bilgilerin yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

Dell yaptığı açıklamada, “Bu bilgilerin bir kısmı Dell’in ağından alınmış olsa da, soruşturmalarımız sonucunda herhangi birinin açığa çıkarıldığına dair kesin bir kanıt bulunamadı” dedi ve potansiyel sayıların yayınlanmasının mümkün olmadığını söyleyerek ihlalden etkilenen hesap sayısı hakkında bilgi vermeyi reddetti.

Şirket ayrıca, hackerlerin ödeme kartlarını veya diğer hassas müşteri bilgilerini hedeflemediğini ve olay sırasında normal hizmetlerinin aksamadığını söyledi.

Dell, saldırıyı tespit ettikten sonra tüm dell.com müşteri hesapları için parola sıfırlama işlemi başlattı.

Şirket, yasal işlem başlatıldığını ve bağımsız bir soruşturma yürütmek için bir adli bilişim firması tuttuğunu söyledi.

Şu anda açığa çıkan ayrıntılara dayanarak, Dell’in resmi web sitesiyle ilişkili çok az bilginin açığa çıktığı görülüyor.

Bilgisayar korsanlarının Dell’in web sitesine nasıl eriştikleri veya bunu yapmak için nasıl bir güvenlik açığından yararlandıkları bilinmiyor ancak firma müşterilerini daha fazla saldırıya karşı korumak için güvenlik önlemleri aldıklarını belirtti.

Bir Dell müşterisiyseniz ve dell.com’a kaydolduysanız, bu ihlalden etkilenmiş olabileceğinizi düşünüp, parolanızı acilen değiştirmenizde fayda var, bu parolayı kullandığınız farklı hesaplarınız varsa bunları da değiştirmeyi unutmayın. Ayrıca, bir güvenlik önlemi olarak, kredi kartı işlemlerinizi takip edin ve herhangi bir şüpheli işlem durumunda bankanızı hemen bilgilendirin.

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir