Dosya Barındırma Hizmeti WeTransfer’de Güvenlik İhlali

Kullanıcılara ücretsiz dosya barındırma hizmeti veren ve dosyaları e-posta yoluyla anonim bir şekilde paylaşmaya imkan veren WeTransfer hizmetinde önemli bir güvenlik ihlali yaşandı.

16 ve 17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen güvenlik ihlali sonucunda, paylaşılan dosyaların kullanıcının aslında istemediği e-posta adreslerine de iletildiği anlaşıldı.

Resmi internet sitelerinde olayı fark eder etmez etkilenen kullanıcıları derhal bilgilendirdikleri ve paylaşımlarına olan erişimi engelledikleri yönünde açıklama yapıldı.

Güvenlik Uyarısı

Bu olay, eğer 16 ve 17 Haziran tarihleri arasında WeTransfer üzerinden bir dosya paylaşımı gerçekleştirdiyseniz bazı üçüncü kişilerin kısa süreliğinede olsa paylaşımlarınıza erişebilmiş olabileceği anlamına geliyor.

Bu vesileyle üçüncü taraf uygulamalara ne olursa olsun güvenmememiz gerektiğini tekrar görüyoruz. Paylaşımınızın gizlilik ayarlarını en yüksek seviyede tutmak için sadece belirli e-posta adreslerini girsek bile bu üçüncü taraf dosya paylaşım uygulamalara güvenmemiz için bir sebep değil.

Eğer üçüncü taraf uygulamalar üzerinden dosya paylaşımı gerçekleştireceksek şu üç şeyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor:

  • Paylaşımınızın kaç defa indirilebileceğini ve ne kadar süre sonra silinebileceğini belirleyebileceğiniz hizmetler kullanın
  • Çok hassas paylaşımlarınızı üçüncü taraf uygulamalar üzerinden yapmayın
  • Paylaşımınıza güçlü bir parola koruması ekleyin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*