Ev Kameraları Meraklı Gözlere Açık

Rapid7 güvenlik araştırmacıları, iç mekanı izlemeyi ve denetlemeyi sağlayan Guardzilla ev kamera sistemlerinde, başka kullanıcıların videolarını görüntülemeye ve indirmeye imkan veren bir güvenlik açığı tespit etti. Araştırmacılara göre bu güvenlik açığı, donanıma ait yazılımdaki bir tasarım hatasından kaynaklanıyor.

Kamera kayıtlarını saklamak için Amazon S3 bulut servisi kullanılan GZ501W modelinde her cihazda sabit anahtarlar kullanıldığı için depolama ayrıntılarını bilen herhangi biri, internet üzerinden Amazon hesabına bağlanarak kayıtları toplayabilir.

Rapid7 araştırma direktörü Tod Beardsley firma ile temasa geçmeye çalışmanın birçok yolunu denediklerini fakat firma yetkililerinin raporu onaylamadıklarını söyledi. Bu, güvenlik sorununu düzeltmek için herhangi bir güncellemenin bulunmadığı anlamına geliyor.

Kullanıcıların herhangi bir olumsuzluk yaşamaması için bulut tabanlı veri depolama özelliğinin devre dışı bırakılması şu anda tek çözüm.

Ev kameraları kendi güvenliğimizi sağlamak amacıyla satın alırken aynı zamanda güvenlik ihlallerine de kapı açtığımız cihazlar olabiliyor. Pek çok farklı marka ve modelde karşılaştığımız bu gibi zafiyetler nedeniyle Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak mümkün. Satın almak istediğimiz bu ve benzeri ürünleri mutlaka çok iyi incelemek ve kullanmadan önce araştırmak gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*