Evde Olmadığınızı Görebiliyorum!

İngiltere’de , geçtiğimiz yılın ortalarında, finans sektörünün ombudsmanı ses getiren bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamada; ev sahiplerinin seyahatte olduklarını sosyal medyada paylaşmaları durumunda, hırsızlığa karşı yaptırdıkları ev sigortalarının geçersiz sayılabileceğini söyleniyordu. Bu konuda yorum yapmayı kabul eden sigorta şirketlerinin bir kısmı bunun doğru olmadığını ve ev sahiplerinin evde olmadıklarını sosyal medyadan duyursalar bile, sigortanın hırsızlıktan doğan zararı karşılayacağını söylemişti. Bazı sigorta şirketleri ise “sigortalıların sorumlu davranmalarını bekliyoruz” gibi daha yuvarlak açıklamalarla konuyu geçirmişti.

Sigorta açısından durum ne olursa olsun, hırsızların sosyal medya hesaplarından faydalandığını biliyoruz. Eski futbolcu John Terry’nin evi, ailesiyle kayak tatiline gittiğini sosyal medyada paylaşmasının ardından soyulmuştu.

Evde olmadığınız zaman, hatta gece yatarken bile, kablosuz modemlerin kapatılması gerektiğini sık sık vurguluyorum. Sadece sosyal medya değil, kablosuz ağınız da evde olup olmadığınızı bütün dünyaya duyuruyor olabilir.

Kablosuz internet büyük kolaylık elbette, ancak bunun özünde internetinizi havadan yayımlamaktan ibaret olduğunu unutmayalım. Bu nedenle kablosuz modeminizin menzilinde olan herkes (üst, alt, yan komşular, sokaktakiler, yoldan geçen belediye otobüsünün içindekiler, bakkal, vs. kısaca aklınıza gelen herkes) aynı yayını alabiliyor.

Aynı şekilde, sizin kablosuz modeme bağlanmak için kullandığınız cihaz da yayın yapıyor (Bunun oluşturabileceği tehdit konusunda daha önce bir yazı yazmıştım http://alperbasaran.com/wi-fi-konusuyor/)

Kablosuz ağınızın sinyallerine ulaşabilen herkes, modeminizin ve bu modeme bağlı cihazların sinyallerini de görebiliyor.

Bu durumda, tam olarak ne zaman evde veya ofiste olduğunuzu ve buranın ne zaman boş olduğunu anlamak çok zor değil.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde komşulardan birinin evindeki kablosuz ağa bağlı cihazları açıkça görebilirsiniz. (BSSID modemi, STATION sütunundakiler de ağa bağlı diğer cihazları gösteriyor)

Başka bir kablosuz ağda aynı taramayı yapınca ağa bağlı herhangi bir cihaz olmadığı görünüyor (aşağıda)

Aradan birkaç saat geçtikten sonra ise birinin eve geldiğini görebiliyoruz.

Bu yöntemin iş hayatında da kullanım alanı olabilir. Örneğin; şirketin verdiği telefonların veya kilit bir personelin telefonunun MAC adresi biliniyorsa, basit bir betikle işe geliş gidiş saatleri takip edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*