F-35’inizi Güncellediniz Mi?

Türkiye’nin de dahil olduğu F-35 savaş uçağı projesi bir süredir hepimizin gündeminde. “Bize verecekler/vermeyecekler” tartışmalarının ötesinde F-35’in teknolojik açıdan çok gelişmiş bir uçak olması siber güvenlik konusunda bazı soruları gündeme getirmişti.

Bu çekincelere karşılık A.B.D. Hava Kuvvetleri F-35’in siber güvenliği konusunda ciddi bir atılım gerçekleştirdi. F-35’lerin A.B.D. Hava Kuvvetlerinde göreve başlaması projesinin başında bulunan isim Tuğgeneral Stephen Jost bir röportajında “Bu yazılım tabanlı bir uçak ve bütün yazılım tabanlı platformlar hacklenebilir” diyerek konuya ne kadar önem verdiklerini ortaya koymuştu. Bunun yanında; her ne kadar uçağın ana sistemleri görece güvenli kabul edilse de bazı destek sistemlerinin siber saldırılara açık olabileceğini belirtmişti.

“Uçaktan uzaklaştıkça güvenlik seviyesi azalıyor” diyen Jost, ALIS (Autonomic Logistics Information Systems) gibi uçağın görevini yerine getirebilmesini sağlayan pek çok destek sisteminin güvenlik seviyesinin beklenenden az olduğunu açıkladı. Uçağın siber güvenlik seviyesini artırmayı amaçlayan çalışmalar F-35 simülatörlerini de kapsayacak şekilde ele alınıyor. Simülatörlerin uçak hakkında daha fazla bilgi elde etmek isteyecek kişilerin hedefi olabileceği düşünülüyor.

A.B.D. silah sistemlerinin, genel siber güvenlik seviyesinin tahmin edilenin altında olduğunu gösteren veriler daha önce yayınlanmıştı. 9 Ekim 2018’de yayınlanan bir raporda F-35’in de dahil olduğu pek çok silah sisteminin çok kısa sürede hacklenebildiği açıklanmıştı (ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz).

Başlatılan çalışmaların F-35 ve destek sistemlerine bazı güvenlik güncellemeleri getirmesi bekleniyor.

Ağımızda bulunan sunucu ve istemciler dışındaki cihazların (router, firewall, vb.) da güvenlik güncellemelerini yapmanın önemini hatırlamak için güzel bir fırsat.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*