Google G-Suite Güvenliğini Artırıyor

“Bulut Platformunda Güvenlik Tehdidi Uyarı Merkezi” Kurumsal Hesap Adminlerinin Kullanımına Sunuldu

Verilerinizin çoğunu tutmak, Google’ın güvenliğinizi çok ciddiye alması gerektiği anlamına gelir. Google, olası sorunlara karşı daima hazırlıklı olmak isteyen bilgi teknolojisi yöneticileri için en önemli sorunlardan birinin dijital güvenlik olduğunu bilir. Bu durum özellikle, Google Dökümanlar ve Google E-Tablolar gibi hassas verileri depolayan araçları içeren G Suite kullanıcıları için geçerlidir. Bu nedenle Google, bulut bilişim platformuna daha fazla güvenlik güncellemesi getirerek, verilerin daha iyi korunmasını ve müşterilerinin kullandığı bulut kaynaklarının daha sıkı kontrol edilmesini sağladı. Şirket çoğu zaman kimlik yönetimini daha basit ve güvenli hale getirmeyi hedefleyen bulut güvenliği ve kimlik erişim yönetimi (IAM) ile ilgili bu güncellemeleri geçtiğimiz hafta duyurdu. Böylelikle tüm G Suite yöneticilerinin hiçbir ek ücret ödemeden uyarıları daha verimli yönetebileceğini ve kuruluşların kullanıcı düzeyindeki güvenlik sorunlarını kolaylıkla değerlendirebileceğini açıkladı.

Google’a göre bu güvenlik paketi, kimlik avı saldırıları, şüpheli aktiviteler, kötü amaçlı yazılım ve hatta devlet destekli saldırılar gibi büyük ölçekli tehditleri tanımlayabilecek. Bu hedefleri yerine getirirken de bazı makine öğrenmesi tekniklerinden yararlanacak. Portal aynı zamanda kurumsal cihazların ayrıntılarını tutacak ve bir saldırı tespit ettiğinde kullanıcıyı uyaracak. Bu uyarıların merkezileştirilmesi ve birtakım araçlarla eşleştirilmesi, yöneticilerin potansiyel tehditleri daha etkin bir şekilde ele almasını sağlayacak. Güvenlik sorunlarının giderilmesi için yöneticilerin kullanabileceği kaynaklar da ilgili durumlarda bu merkez tarafından temin edilecek.

Aslında uyarı merkezi iki şeyi yapmak üzere tasarlanmış. Bunlar; daha verimli bir veri yönetimi için uyarıların “birleşik görünüm” ünü sağlamak ve bir kuruluşun  kullanıcı düzeyinde ne kadar savunmasız olduğuna dair iç görüler sunmak.

Google ürün yönetim müdürü Karthik Lakshminarayanan bir basın açıklamasında, “Güvenliği nasıl yeniden ele alıyoruz? Bulut tabanlı bu dünyada kimliğimizi nasıl yeniden gözden geçireceğiz?” diyerek veri güvenliğine verdikleri önemi vurguladı. Lakshminarayanan, “Müşterilere bulundukları yerden ulaşalım, onlar buluttalar ve geleneksel uygulamalarda devasa ayak izleri bırakıyorlar. Bunu göz ardı edemeyiz.” dedi.

Uyarı Merkezi (Alert Center), G Suite’e ücretsiz bir eklentidir ve önümüzdeki iki hafta boyunca ürünün tüm sürümleri için kullanıma sunulacaktır. Güncelleme yalnızca yöneticilere görünür olacak ve hesabın diğer üyeleri herhangi bir özel veriye erişemeyecektir.

Google, müşterilerinin verilerini korumanın yanı sıra, yöneticilere kullandıkları kaynaklar üzerinde tam kontrol sahibi oldukları güvencesini de vermek istiyor. Buna dayanarak Google, Kuruluş Politikası Hizmeti’ni de güncelliyor. Kuruluş Politikası Hizmeti, yöneticiler tarafından sanal makineler gibi belirli kaynakların nasıl yapılandırıldığına ilişkin kısıtlamaları belirlemek için kullanılır. Bu kısıtlamalar konum ve alan adları ile ilgili olup daha ayrıntılı kontrol mekanizması sağlamaktadır.

Sonuç olarak milyonlarca kullanıcının veritabanı olan G Suite’in güvenlik merkezine erişiminin izin verilmesi sayesinde kurumsal hesap yöneticileri rahat bir nefes alacak.

Peki yeni G-Suite güncellemesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*