Google “Gizli Mod”larına Bir Yenisi Eklendi: Google Haritalar

Google haritalar gizli mod özelliği

Hemen iyi haber ile başlayalım: Google Haritalar gizli mod özelliği ile kullanılabilecek. Bu özelliğin nasıl aktive edileceğine ve Google Chrome ve Youtube’daki Gizli Mod özelliğine göz attık.

Kişisel verilerin gizliliğini artırmak için Google Chrome ve Youtube’un ardından Google Haritalar gizli mod özelliğinin de kullanılabilecek olması verilerinin saklanması ve izlenmesine önem veren kullanıcılar için güzel haber.

Youtube’da izlediğiniz videolar, web tarayıcınızdan yaptığınız aramalar ve hatta haritalar ile bulunduğunuz veya aradığınız yerlerin kayıt altına alınmasından, geçmiş aktivitelerinizin saklanmasından ve sürekli bunlara bağlı “öneriler” görmekten sıkıldıysanız yeni gelen özellikler ile yapılan güvenlik gelişmeleri sizi memnun edebilir.

İlk olarak 2008 yılında Google’ın Chrome tarayıcısı için çıkan Incognito (Gizli sekme) özelliğinin artık Google Harita uygulamasında da olacağı duyuruldu.

google chrome gizli mod veya yeni gizli pencere
Google Chrome Gizli Mod: Yeni Gizli Pencere

Chrome tarayıcılarda opsiyonel bir özellik olan gizli sekmeler, web sayfalarının aktivitelerimizi kayıt altına alabilmesini engelliyordu.

Bu yılın başlarında Youtube’a eklenen gizli mod özelliği ile ise en son izlenen videoların geçmişte izlenen videoları etkilemesi, geçmiş videolar içerisinde görünmesi  ve Youtube tarafından önerilen videoların buna göre düzenlenmesi engellenebiliyordu.

Youtube geçmişine https://myactivity.google.com adresinden erişilebiliyor.

Google Haritalarda gizli modun kullanılması ile kullanıcıların harita aktiviteleri Google hesabına kaydedilmeyecek ve Google tarafından “kişiselleştirme” yani aktivitelere uygun reklam yayınlanması ve öneriler sunulması için kullanılamayacak.  

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google ayrıca auto-delete (otomatik sil) özelliğini çıkartmış ve yer geçmişi ve web aktivite verilerinin ne kadar süre için saklanacağının kullanıcı tarafından belirlenebilmesine (3-18 ay arasında) veya tüm verilerin manuel olarak istenen zamanda silinebilmesine olanak tanımıştı.

google chrome gizli mod

Ardından auto-delete özelliği Youtube için de geldi ve şimdi Youtube’un da verileri ne süre saklayabileceği seçilebiliyor ve istendiğinde manuel olarak saklanan tüm veriler silinebiliyor.https://myactivity.google.com adresinden erişmek mümkün.

Kişisel verilerin gizliliği ile ilgili bir diğer gelişme de Google ses kontrolüne eklendi.  Google hesabı kullanılarak ses ile verilen komutların silinmesi sağlanabiliyor. “Hey Google sana söylediğim son şeyi sil” veya “Hey Google, sana şimdiye kadar söylediğim her şeyi sil” diyerek geçmiş verilerin veya istenmeyen ses komutlarının cihazlarda saklanmasından kurtulmak mümkün.

Security Checkup (https://myaccount.google.com › security-checkup) gibi araçlar ile hesabınıza erişimi bulunan cihazları kontrol etmek, en son güvenlik olaylarını ve hesabınıza üçüncü tarafların erişimini görmek, kontrolünü sağlamak mümkün.

Bir diğer araç olan Password Checkup (https://www.blog.google/technology/safety-security/password-checkup) ile güçlü parola kullanıp kullanmadığınızı, parolanızın veri ihlallerinden birinde yer alıp almadığını kontrol edebiliyor, hatta aynı parolayı farklı bir yerde kullanmanız durumunda uyarı vermesini sağlayabiliyorsunuz.  

Buarada eğer hala yapmadıysanız www.sparta.com.tr/sorgu linkinden e-posta parolanızın güvende olup olmadığını ve parolanızın hangi veri ihlallerinde çalındığını öğrenmeniz mümkün. Eğer e-postanız bir veri ihlaline karıştıysa kısaca neler yapmanız gerektiğine dair bilgiler de burada yer alıyor.

Google Haritalar Gizli Mod Özelliği Nasıl Devreye Alınır?

Google Haritalarda gizli modun açık veya kapalı duruma getirilmesi oldukça basit bir işlem ve bir kere yapıldıktan sonra hiçbir veri Google hesabınızda tutulmuyor.

Gizli modu devreye almak için;

  1. Google Haritaları açın
  2. Resminizin bulunduğu (ya da bulunması gereken) yere tıklayın
  3. “Gizli modu aç”a tıklayın
  4. Harita artık gizli modda

Google gizli mod özelliğini bu ay Android cihazlar için devreye sokuyor ve yakın zamanda iOS cihazlar için de kullanılabilir olması bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*