İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’dan Süper Hizmet: Oltaya geliyor musunuz?

Google’ın güvenlik konusunda çalışan birimi Jigsaw, kullanıcıların sahte e-postalarla birlikte maruz kaldığı kimlik avı saldırılarını tanıma konusundaki yeteneklerini geliştirmek için bir test yayınladı.

Bu test, saldırganların kullandığı senaryolarla birlikte, gerçek e-postalarla sahtelerini ayırmanız konusunda size farkındalık kazandırmaya çalışıyor. Ayrıca gösterilen senaryolardaki mesajların neden zararlı olduğunu da açıklıyor.

Oltama saldırıları, zararlı yazılımların yayılmasında ve kimlik avı saldırılarında en etkili yöntem denebilir. Saldırganların yöntemlerini sürekli geliştirdiği bir ortamda, yaşanan olaylarının çoğunun yalnız bir bağlantıya tıklanması sonucu ortaya çıktığı düşünülürse, bu konu hakkında farkındalık kazanmak ciddi bir önem taşıyor.

En son tekniklere göre hazırlanan bu sınav, kimlik avı e-postalarını daha iyi tanımanıza yardımcı olacak ve farkındalığınızı arttıracaktır.

Kimlik avı saldırılarından korunmak için, farkındalıktan sonra en etkili yol ise iki aşamalı doğrulamanın etkin olarak kullanılması görülüyor çünkü saldırganlar parolanızı ele geçirse bile, iki aşamalı doğrulama hesabınıza tamamen erişilmesini engelliyor. Burada unutmamak gereken bir nokta var; farklı hesaplarda aynı parolayı kullanmamak, aynı parola kullanılıyorsa bile diğer hesapta da iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmek.

Test adresi: https://phishingquiz.withgoogle.com/

Sizce yukarıdaki bir kimlik avı e-postası mı?

Bilmiyorsanız, dahası yanıtınızın nedeninden tam emin değilseniz, testi çözmenizde ve bu konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumanızda fayda olabilir.

#oltalama #kimlik avı

Paylaş

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir