Haberiniz Olmadan Uygulama İçi Satınalma Yapıyor Olabilir Misiniz?

Antivirüs geliştiricisi ESET’in arkasında olduğu WeLiveSecurity araştırmacılarının raporuna göre, fitness takibi uygulamalarının uygulama içi satın alma işlemleriyle kullanıcıların haberleri olmadan paralarını çaldığını ortaya koydu.

Kullanıcılara daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri için yardımcı olacağını vaad eden bu uygulamalar, Apple’ın Touch ID özelliğini kötüye kullanarak kullanıcılarının parmak izlerini tarıyor ve bunları uygulama içi satın alma işlemlerinde kullanıyor.

Yakın bir zamana kadar “Fitness Balance” ve “Calories Tracker” adlarıyla Apple App Store’da mevcut olan uygulamalar, şu ana kadar kullanıcıların günde ne kadar kalori aldıklarını ve su içtiklerini hatırlamalarını sağlıyordu ancak bunun bedeli sanılanın çok üzerindeydi.

Durum fark edilene kadar bu uygulamaları başlatan kullanıcı, bazı işlemler için parmak izini okuttuktan sonra 99.99’dan 139.99 Euro’ya kadar birçok ödemeye dair açılır pencerelerin açılıp kapanmasının ardından, kullanıcıya işlem doğrulanmamış olarak gösterilerek doğrudan Apple hesabına bağlı kredi kartı veya banka kartı üzerinden işlemler tamamlanıyordu.

Uygulamaların arayüzlerinin benzerliği, araştırmacılara, uygulamaların aynı kişi tarafından geliştirildiğini düşündürmektedir.

Yaşanan durumun kullanıcılar tarafından Apple’a bildirilmesi üzerine ilgili uygulamalar Apple Store’dan kaldırıldı.

Kullanıcılar bu tip dolandırıcılıkları önlemek için ne yapabilir?

Herhangi bir uygulama yüklenmeden önce uygulamalara ait değerlendirmeler ve yapılan yorumlar dikkate alınmalı ve uygulama içi satın alma işlemlerini önlemek için Ekran Süresi açılmalıdır.

Başınıza benzer bir olayın gelmemesi için uygulama içi satın alma işlemlerini önleme hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı https://support.apple.com/tr-tr/HT204396 linkini incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*