Hackerlar Nükleer Santral ve Hapishane Planlarını Çaldı

Fransız firması Ingerop’a yapılan bir siber saldırı sonucu saldırganlar Fransa’nın en eski nükleer santrali olan ve 2022’de kapatılması planlanan Güney Almanya sınırındaki Fessenheim nükleer santrali ile ilgili gizli belgelere erişti.

Geçtiğimiz Haziran ayında, nükleer santral tesisleri, hapishaneler ve tramvay ağların planları gibi toplamda 65 GB’lık binlerce hassas dökümanın bir siber saldırı sonucu Fransız firması Ingerop’tan çalındığı anlaşıldı. Alman radyo ve televizyon yayıncısı NDR, Almanya’nın en büyük ulusal abonelik gazetesi Süddeutsche Zeitung ve Fransız Le Monde gazetesi gibi köklü Fransız ve Alman medya kanallarında haber yer aldı. Alınan bilgilere göre, çalınan verilerin bir kısmı Almanya’daki bir kiralık sunucuda bulundu.

NDR’ın haberinde Ingerop firma yetkilisi hackerların 11.000’den fazla dosya ve bir düzine projenin planlarına ulaştığını açıkladı.

Çalındığı açıklanan hassas belgeler; Fransa’da bulunan yüksek güvenlikli bir hapishanedeki video kameraların yerleri ve kuzeydoğu Fransa’da yapılması planlanan nükleer atık döküm alanı hakkındaki belgeler gibi tesislerle ilgili ayrıntılı bilgileri içeriyor.

Saldırganların aynı zamanda Ingerop firmasının 1000’den fazla çalışanının kişisel verilerini çaldığı da biliniyor.

Bu tür verilerin yanlış kişilerin eline geçmesi, tesisi ve şirket işçilerini terörist bir saldırı dahil olmak üzere birçok tehdide maruz bırakabileceğinden korku yaratıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*