HackTheBox Walkthrough (Türkçe Çözümler)

HackTheBox, isteyenlerin sızma testi becerilerini geliştirmek için kullanabildiği bir çevrimiçi platform.

Bu sayfa hazırlanırken https://www.hackthebox.eu sisteminde istismar edilmeye çalışılabilecek 155 farklı makina bulunuyordu.

En kolaydan başlayıp “Insane” seviyesine kadar zorluk derecelerine sahip ve “Windows, Linux, FreeBSD, Android, Solaris, Diğer” şeklinde sınıflandırılmış sistemler mevcut.

Buradaki sistemlerin bir kısmı gerçek hayatı simüle ederken bir kısmı ise daha çok CTF tarzında hazırlanmış.

Her durumda amaç aynı: Hedef sisteme sızmak ve user.txt ile root.txt’yi ele geçirmek.

Sızma testi becerilerini geliştirmek, öğrendiklerini pekiştirmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyen kişiler için çok faydalı bir platform.

Bu 155 makina içerisinden yalnız “retired” yani emekli olmuş sistemler için çözüm bilgilerinin yer aldığı yazı ya da video yayınlanmasına izin veriliyor. Retired olan makinalara erişim için ise VIP üyelik gerekiyor.

Emekli olmuş HackTheBox sistemlerinin kolaydan başlayarak sırasıyla çözümlerini yayınlayacağımız bir “HackTheBox Walkthrough – Türkçe” serisi hazırlıyoruz.

Kimilerine göre çok kolay sayılabilecek bu sistemleri ele geçirmenin, özellikle yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı olabileceğini biliyoruz ve Türkçe detaylı anlatımı bulunan kaynakların da azlığını göz önünde bulundurarak elimizden geldiğince yardımcı olmak istiyoruz.

Sadece çözümlere değil bazı araçların kullanımına ve kullandığımız komutların anlamına da hem yeni öğrenenler hem de hatırlamak isteyenler için çözümler içerisinde yer vermeye çalışacağız.

Çözümlenmesi bitmiş olan makina isimlerine bu başlık altından ya da ana menüde yer alan “HackTheBox” butonu altında çıkacak alt menülerden erişebilirsiniz.

Eğer bu alanda kariyer yapmayı planlıyor ya da bu gibi çözümlemelerden zevk alıyorsanız HackTheBox VIP üyeliği değerlendirmenizi öneririz. VIP üye olmasanız dahi, yayınlayacağımız çözümleri inceleyerek bu sistemleri nasıl “hacklediğimizi” görmenin faydalı olabileceğine inanıyoruz.

HackTheBox Davet Kodu
HackTheBox Invite Challenge

Buarada, giriş yapabilmek için bir davet kodu (invitation code) gerekiyor ve bu davet kodunu ele geçirmek de ayrıca bir mesele 😊 Gidiş yolunu anlatmak ise yasak, bu nedenle eğer katılmak istiyorsanız şimdiden iyi eğlenceler! 😊

ÇÖZÜMÜ YAYINLANMIŞ SİSTEMLER

HackTheBox – Beep (10.10.10.7) – Türkçe Detaylı Çözüm

HackTheBox – Lame (10.10.10.3) – Türkçe Detaylı Çözüm

HackTheBox – Legacy (10.10.10.4) – Türkçe Detaylı Çözüm

HackTheBox – Devel (10.10.10.5) – Türkçe Detaylı Çözüm