İndirim Günleri Hackerlar için Kaçırılmaz Fırsat – (Bunlara Dikkat Edin)

Online alışveriş sitelerinde indirim rüzgarları esiyor.

%75 indirim ise size olduğu kadar siber suçlulara da cazip fırsatlar sunuyor.

Ülkemizdeki bankaların siber saldırılara karşı A.B.D., Rusya, Bahreyn, Sırbistan ve İngiltere gibi, iş yaptığım pek çok ülkeden daha güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak söz konusu
e-ticaret siteleri olduğunda pek azının güvenliğe vermesi gereken önemi verdiğini üzülerek görüyorum.

İndirimleri kovalarken paramızdan olmamak için bazı ipuçları:

Siteye dikkat edin

Ucuzindirimintekadresibiziz.com diye bir sayfada aylardır almayı düşündüğünüz tableti buldunuz. Çok güzel! Peki siteye güvenebilir miyiz?

Fiziksel dünyada bir mağaza açmaya çalıştığım zaman en azından Zabıta ekipleri bir uğrar. İnternetin zabıta amirliği ne yazık ki yok. Dolayısıyla yukarıdaki alan adını 5-10 dolara satın alıp oraya “ciddi görünen” bir mağaza pekâlâ açabilirim. Bu nedenle, alışveriş yapacağınız siteye çok dikkat etmemizde fayda var.

Sitenin güvenilir olması, arkasında bir şirket olması ve alışveriş şartlarının açıkça yazılı olması ne yazık ki tek başına yeterli değil.

Bir çok büyük alışveriş sitesinde “bu ürün kolpabiraderler Ltd. Şti. tarafından gönderilmektedir” gibi ufak ibareler görebilirsiniz. Bunun sonucunda siparişiniz ile ilgili bir sorun yaşadığınızda güvendiğiniz alışveriş sitesinden alabileceğiniz tek yanıt “tedarikçiyle görüşmeniz lazım” olabilir.

Araştırın

Siteyi araştırmak önemli. Sitedeki yorumların parayla yazılmış olabileceğini unutmadan biraz şüpheci bir gözle bakmakta fayda var. Çevrenizde daha önce o siteden alışveriş yapan kimsenin olup olmadığını sorgulamak iyi bir başlangıç olabilir.

Onun dışında https://www.whois.net/ gibi sitelerden alan adının kimin üzerine kayıtlı olduğuna bakmak işe yarayabilir. Bu noktada aradığımız şey, işler ters giderse karşımızda kimi bulacağımızdır.

Sitenin adı ile birlikte “şikayet” yazarak bir Google araması yapmak da çok faydalı olabiliyor.

HTTPS olsun

Kredi kartı adımına gelmeden önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitenin güvenliği ve güvenilirliği konusunda size bilgi verecek önemli bir konu SSL sertifikalarıdır.

Alan adının HTTPS:// ile başlaması belli ölçüde gizlilik ve kimlik doğrulaması sağladığından tercih edilmelidir.

SSL konusunu Ekim ayında yayınladığımız “Ayın Konusu” yazılarımızda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanmayın

Online alışverişler için bir sanal kredi kartı çıkartıp bunu kullanın. Sanal kartların limitini kendiniz belirleyebildiğiniz için kaybetmeyi göze alabileceğiniz para miktarını da kendiniz belirleme imkânınız oluyor. Güvenilir sitelerde de kredi kartı yerine sanal kart kullanmakta fayda var.

Gerçek olamayacak kadar cazip tekliflere dikkat

İndirim de olsa aklı başında hiçbir tüccar para kaybetmek istemez. Bu nedenle, özellikle bilinen markaların ürünlerinde karşınıza çıkabilecek çok özel indirimler ve size inanılmaz gelebilecek fiyatlara karşı dikkatli olun. İyi ihtimal size ucuz bir kopya gönderirler, kötü ihtimal bunu bile göremeden paranız gider.

Alışveriş sitelerine kayıt olurken dikkat edin

İnternet üzerinden alışveriş yaparken korumamız gereken tek şey kredi kartı bilgimiz değil. Kişisel bilgilerimiz, ev ve iş yeri adresimiz gibi bilgileri de paylaşıyoruz ve bunların da çalınma ihtimali var. Bu nedenle siteye ihtiyacı olan kadar bilgi vermekte fayda var. “İlgi alanları” veya “şu ürünler indirime girince haber ver” gibi seçenekler söz konusu sitenin veritabanının çalınması halinde birilerinin sizi daha kolay hedef almasına neden olabilir.

Bu tür sitelere kayıt olurken e-posta veya sosyal medya gibi daha önemli olabilecek hesaplarımızda kullandığımız parolaları kullanmamak çok önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*