Instagram Hesabınız Hacklenirse

Delaine Maria D’Costa, Instagram’da yaklaşık 105.000 takipçisi olan ve hesabı sayesinde birçok marka ile iletişimde bulunan bir gezi bloggerı. Vince adında bir online mağaza temsilcisinden sayfasına reklam verilmek ve kendisine elbise hediye edilmek istenildiği yazılı bir e-posta aldığında bu nedenle şüphelenmemiş ve elbiselere bakabilmesi gönderilen linke tıklamakta çekinmemiş.

Instagram giriş sayfası karşısına açılmış ve kendi hesabının bilgilerini girip giriş düğmesine basmış. (Burada hemen https://sibersavascephesi.com/hackerlar-nasil-yapiyor-sosyal-medya-hesabi-calmak/ yazısını hatırlamak lazım. Hackerlar Nasıl Yapıyor? İşte tam olarak böyle yapıyor!)

Sonuçta, Instagram’a giriş yaptığını zannederken kendisine gelen fidye talep eden e-postalardan hesabının çalındığını anlamış, istenen parayı ödemeye çalışmış ancak işlem başarısız olmuş ve transferi yapamayınca hesabını ele geçiren kişi de hesabı silmiş.

Bu noktadan sonra yapılabilecek çok fazla şey yok. Instagram hesap kurtarma özelliği var olan hesaplar için çalışıyor ve kendi hesabı tamamen silindiği için hiçbir işlem gerçekleştiremeyen D’Costa günlerce uğraşmış Instagram’ı aramış ve olumlu bir sonuç alamamış. 2012’den beri kullanmakta olduğu, 42’den fazla ülke ve 127 şehirden fotoğraflarının bulunduğu hesabını geri alabilmek için uzun uğraşlar veren D’Costa yılmamış ve beş günün sonunda amacına ulaşıp hesabını geri almış.

D’Costa atlattığı badirelerden sonra, “6 günün sonunda biri bana yardım etmeyi kabul etti ve hesabımı geri alabildim ancak Selena Gomez gibi biri değilseniz veya Facebook/Instagram’da çalışan birilerini tanımıyorsanız Instagram’ın Yardım Merkezi’nden yardım alma ihtimaliniz %0.1 bu nedenle eğer hesabınıza erişimi kaybettiyseniz, hesabınızı da kaybettiğinizi varsayabilirsiniz. Lütfen iki kademeli kimlik doğrulaması gibi ekstra önlemleri mutlaka alın ve gelen e-postalardaki muhtemel oltalama saldırıları için çok dikkatli olun” diyor.

Hazır yeri gelmişken konu ile ilgili benzeri yazılarımıza ve güvenlik ipuçlarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

https://sibersavascephesi.com/kurumsal-sosyal-medya-hesabi-guvenligi/

https://sibersavascephesi.com/sosyal-medya-unluler-de-hacklenir/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*