İnternet radyonuza dikkat edin

Özel radyo yayıncılığının başlamasından sonra internet radyoları kurulmuş ve gün geçtikte aralarına hızla yenileri eklenmiştir. Günümüzde halen popülerliğini koruyan internet radyoları genellikle üniversiteler, gazeteler ve müzik yayını yapan kişi veya kuruluşlar tarafından kullanılmaktadır. Geniş kitlelere hitap eden bir radyo kanalının manipüle edilmesi sonucunda meydana gelebilecekler arasında ilk akla gelen şey ise muhtemelen çeşitli gerilimlere sebep verebilecek psikolojik bir ortam oluşturmaktır.

İnternet radyosu kurulumunda kullanılan Icecast Medya sunucusunda tespit edilen ve saldırganın uzaktan kod çalıştırmasına izin verebilen güvenlik açığı teorik olarak buna imkan tanıyor olabilir. Eğer saldırgan güvenlik açığını başarılı bir şekilde istismar ederse bu saldırının sonuçları, internet radyosunu çevrimdışı bırakmaya kadar gidebiliyor.

Icecast sunucularının 2.4.0’dan 2.4.3’e kadar olan ve URL ile basit kimlik doğrulama mekanizması içeren sürümleri bu güvenlik açığından etkileniyor.

Xiph.org tarafından yapılan açıklamalara göre 2.4.4 sürümüyle birlikte bu sorun giderildi.

Kullanıcıların güvenlik açığından etkilenmemesi için Icecast sunucularını 2.4.4 sürümüne yükseltmeleri öneriliyor. Güncelleştirmeleri edinmek için; https://icecast.org/download/

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*