İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft Hacklendi!

Siber güvenlik ile ilgili her türlü soru ve yardım talebiniz için: sparta@sparta.com.tr

Yazılım devi Microsoft tarafından sunulan Outlook e-posta servisinde bir hesabınız varsa bilgileriniz bilgisayar korsanlarının elinde olabilir!

Microsoft, teknik destek çalışanlarından birinin kullanıcı bilgilerini ele geçiren siber suçlular tarafından, müşteri verilerinin bir kısmının çalındığını açıkladı.

Siber suçluların, 1 Ocak ile Mart 28 tarihleri arasında sızdıkları Microsoft ağından elde ettikleri kullanıcı bilgilerini kullanarak bazı müşterilerin e-posta adreslerini ele geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde bir Reddit kullanıcısının Microsoft’tan aldığı bir e-postanın ekran görüntüsünü paylaşması ve başka kullanıcılarında buna benzer birer e-posta aldıklarını onaylaması üzerine olay gün yüzüne çıktı.


Microsoft’un etkilenen kullanıcılara gönderdiği e-posta

12 Nisan Cuma günü müşterilerine bilgilendirme için yukarıda yer alan e-postayı gönderen Microsoft;

“Bu yetkisiz erişim, yetkisiz kişilerin e-posta hesabınızla ilgili bilgilere (e-posta adresiniz, klasör adlarınız, e-postaların konu satırları ve iletişim halinde olduğunuz diğer kişilerin e-posta adresleri gibi) erişmesine ve / veya görüntülemesine izin vermiş olabilir, ancak herhangi bir e-posta veya e-posta ekinin içeriğine erişime izin verilmemiştir” açıklaması yaptı.

Microsoft müşterilerinin ne kadarının e-posta adresinin saldırganların eline geçtiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, Microsoft kullanıcı bilgileri çalınan çalışanı konusunda da bilgi vermekten kaçındı. Bu kişinin direkt olarak firma çalışanı mı yoksa üçüncü parti çalışanlarından biri mi olduğu bilinmiyor.

Siber saldırının farkına varıldığı anda dışarı sızmış olan kullanıcı bilgileri devre dışı bırakıldı ve daha fazla yetkisiz erişim sağlanması engellendi.

Microsoft, müşterilerini bu olay neticesinde alabilecekleri oltalama ve spam e-postaları, yanıltıcı alanadları ile gelen ve kişisel bilgiler veya ödeme talep eden e-postalar veya güvenilmeyen bir kaynaktan gelen herhangi bir talep içerebilecek yazışmalar konusunda çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Microsoft Outlook müşterilerinin bu olaydan direkt olarak etkilenmediği düşünülmekle beraber, bir güvenlik önlemi olarak müşterilerin parolalarını sıfırlamaları şiddetle tavsiye ediliyor.

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir