Microsoft kimlik doğrulama için yüzünüzü kullanacak

Yazılım devi Microsoft geçtiğimiz aylarda kullanıcı adı ve parolaya ihtiyaç duyulmayacak yeni bir kimlik doğrulama yöntemini uygulamaya geçireceğini duyurdu. Bu gelişmeyle birlikte, Windows 10 kullanıcıları artık kimlik doğrulama için fiziksel güvenlik anahtarlarını veya biyometrik Windows Hello özelliğini kullanabilecek.

Windows Hello kullanıcılara yüz, iris, parmak izi tanıma gibi özellikler sunuyor. Bunların yanı sıra kullanıcılar isterse Microsoft’un Android ve iOS için geliştirdiği Microsoft Authenticator uygulaması ile de kimliklerini doğrulayabilirler.

Microsoft bu özelliğin kullanım kolaylığı, ve büyük ölçüde güvenlik gibi birçok avantajı yanında getireceğini düşünüyor.

Henüz Microsoft parolanızı aklınızdan çıkartmak için erken olabilir çünkü bu özellik şu an için sadece Microsoft Edge tarayıcısı tarafından destekleniyor ve son sürüm bir Windows 10’a ihtiyacınız var. Hesaplarınızı korumak ve artık parolaya ihtiyaç duymadan oturum açmak için FIDO2 standartını destekleyen bir güvenlik anahtarını kullanabilirsiniz.  

Parolaya olan gereksinimin ortadan kalkması kullanıcı bilgilerinizin ele geçirilmesine yönelik yapılan çoğu saldırılardan büyük ölçüde sizi koruyacaktır.

Windows Hello özelliğinin nasıl etkinleştirileceğini merak ediyorsanız Microsoft tarafından yayınlanan şu makaleyi inceleyebilirsiniz: https://support.microsoft.com/en-us/help/4463210/windows-10-sign-in-microsoft-account-windows-hello-security-key

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*