Mobil Cihazlarda Wi-Fi Neden Kapalı Durmalı?

Bir kahve içmek için oturduğunuz yerde “ücretsiz” kablosuz ağa bağlanmak için “Wi-Fi şifresini öğrenebilir miyim?” diyorsunuz ya, siz kahvenizi içip ayrıldıktan sonra bile nereye gittiğinizi takip edebileceklerini bilin istedik…

Ücretsiz her şeyin aslında bir bedeli var

Ücretsiz Wi-Fi noktaları her yerde; iş yerleri, halka açık alanlar, alışveriş merkezleri, havaalanları hatta mahalledeki küçük kahve dükkânı. Ancak artık çok büyük bir çoğunluğumuzun öğrendiği üzere aslında hiçbir şey ücretsiz değil, bir bedeli var: kişisel verileriniz ve mahremiyetiniz.

Siz ücretsiz Wi-Fi kullandığınızda bu hizmet büyük ihtimalle bir üçüncü taraf tedarikçi tarafından sunuluyor ve sizi çevrimiçi hale getirmek karşılığında da sizin giriş yaptığınız bilgileri (e-posta adresi, telefon numarası, sosyal medya profili ve diğer kişisel veriler gibi) topluyor.

Tüm bu verilerin toplandığını, farklı gruplara ayrılarak hedefe uygun kullanılmak üzere satıldığını biliyoruz. Yani verilerinizin sizin bilmediğiniz bir “ücreti” var ve “ücretsiz” sandığınız hizmetler karşılığında verileriniz ile ödeme yapıyorsunuz.

Starbucks’da Wi-Fi kullananlar için:

Örneğin eğer Starbucks’a gittiğinde Wispotter kullananlardansanız Wispotter sayfasında (https://wifi.wispotter.com/Wispotter) kişisel verilerinizin nasıl kullanıldığına dair hiçbir bilgi bulunmadığını görebilirsiniz.

Türkiye genelinde 1000’den fazla noktada internet hizmeti verdiği söylenen Wispotter’da veriler nasıl saklanıyor? bu veriler kimlerle “paylaşılabilir”? hangi verileriniz saklanıyor?

Bunları merak ettik ve Wispotter’ın çağrı merkezini aradık. Telefona ilk çıkan kişi “kanuna uygun aslında”, “yani kendiniz üye oluyorsunuz” gibi cevaplar verdiği için ikinci kez arayarak yukarıdaki soruların cevaplarını yazılı olarak nasıl alabileceğimizi sorduk.

Böylece https://www.doruk.net.tr/29-kurumsal/769-kisisel-verilerin-korunmasi/ linkine ulaşabildik. Buradan hem bu soruların yanıtlarını alabilir hem de kişisel verileriniz üzerindeki haklarınızı öğrenerek dilerseniz işlem yapılmasını talep edebilirsiniz.

“Ücretsiz” Wi-Fi noktalarına bağlantı yapmadan önce hiç okumadığımız “Kullanma Koşullarını” ve neleri kabul ettiğimizi öğrenmek önemli, böylece hiçbir şeyin “bedava” olmadığı konusunda hem fikir olabiliriz!

Wi-Fi ve Lokasyon Bazlı Pazarlama

Bu yazıyı yazmamıza neden olan gelişme ise lokasyon bazlı pazarlama (location-based marketing) ile işlerin bir süredir yeni bir boyut kazanmış olması. Bilmeyenler için lokasyon bazlı pazarlama size o an bulunduğunuz yere göre reklam gönderilmesi anlamına geliyor. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde orada bulunan bir mağazadan “Bizde %50 indirim var” mesajı gelmesi tesadüf değil yani.

Bazı Wi-Fi servis sağlayıcıları portala girmiş olduğunuz e-posta, telefon numarası veya sosyal medya profiliniz ile laptop veya akıllı telefonunuzun MAC (Media Access Control) adresini bağlayabiliyor. Wi-Fi açıldığında cihazların yayın yaptığı benzersiz alfanumerik kimliğini gösteren MAC adresi, tek başına cihazın ne olduğu dışında bir bilgi vermiyor (Akıllı telefon, iPhone veya Samsung Galaxy gibi bilgiler). Ancak cihazın MAC adresi profilinize bağlanmış ve Wi-Fi açık ise aynı “ücretsiz” wi-fi servis sağlayıcının bağlantı noktaları tarafından takip edilebiliyorsunuz.

Şöyle de açıklayabiliriz; bir AVM içerisindeki hep gittiğimiz kahvecinin şubesi bizim MAC adresimizi görüp, bizi tanıyıp “AVM’ye gelmişler” diyebiliyor.

Hangi şehirde, nerede, ne yaptığımız izlenebiliyor (Yemek mi yiyoruz, kahve mi içiyoruz, alışveriş mi yapıyoruz?).

Hedefli reklamlar için biçilmiş kaftan!

Eğer takip edilmek istemiyorsanız bir önerimiz olabilir; kullanmadığınız sürece Wi-Fi’ınızı kapalı tutun.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

1 yorum

  1. Kullanici davranislari o kadar degisti ki, eskiden olsa hicbir sekilde kendini izlettirmeyen nickname’ler kullanan insanoglu, bir zaman geldi gezdigi yerleri kendisi check in yapar, anlık konum paylasir oldu.

    Bu ticari data paylasimini resmi izinle cozen YKB World Mobil uygulamasi kampanyalardan haberdar olun diye gezdiginiz avmlerdeki magazalarla
    konumunu paylasacagim diyerek kendisi izin istiyor. Firsatlar veri guvenliginden daha cazip gelebiliyor iste.

    Sanal ortamda sosyal olmakla, siber acidan guvenli olmak derinlestikce giderek birbirinden ayrilan kavramlar. Velhasili ne kadar az sosyal ag o kadar az data.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*