İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ön Yüklü Uygulamalarla Gelen Cep Telefonlarındaki Tehlike

Siber güvenlik firması Malwarebytes, yakın gelecekte mobil cihaz kullanıcılarını büyük bir tehlikenin beklediğini düşünüyor.

Araştırmacılara göre daha önce Adups adında bir örneğine rastladığımız gibi, mobil cihazlardaki ön yüklü olarak gelen sistem uygulamalarına zararlı yazılımlar yerleştirilebilir.

Adups Nedir?

Adups, Çin Merkezli bir firma tarafından geliştirilen ve satışta olan bazı Android cihazlardaki ön yüklü gelen sistem uygulamalarına yerleştirilen bir arka kapı yazılımıdır. Bu zararlı yazılımın cihazdan topladığı çağrı ve konum geçmişi, kişilerin bilgisi, metin mesajları gibi bilgileri Çin’deki bir sunucuya gönderdiği bilinmektedir.

Ön Yüklü Uygulamaların Türleri

Ön yüklü uygulamalar konumuna bağlı olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu konum uygulamanın önem seviyesini de gösterir.

  1. /system/app konumundaki uygulamalar: Bluetooh, FM radyo ve fotoğraf görüntüleme gibi cihazın çalışmasında kritik öneme sahip olmayan uygulamalardır. Bu uygulamaların cihazdan kaldırılması kullanıcı deneyimini düşürecek ancak cihazın çalışmasını durdurmayacaktır.
  2. /system/priv-app/ konumudur ve bu konumda sistem arayüzü gibi uygulamalar saklanır. Buradaki uygulamaları kaldırmak ilkinde olduğu kadar kolay değildir.

Malwarebytes araştırmacılarının karşılaştığı son örnek ikinci sıradaki konumu hedef almaktadır.

 

Ne Yapabiliriz?

Önemli bir tehdit oluşturan bu sorunun tam bir çözümü maalesef yok, ancak konu hakkında bilgilendirme yapılabiliyoruz.

Sunulabilecek birkaç çözüm önerisi ise şöyle;

  • Cihazınızda yüklü Android işletim sistemine ait sistem uygulamalarının temiz halini bulabilirseniz, cihazınızdaki zararlı yazılımdan etkilenmiş olanla değiştirebilirsiniz. (https://forums.malwarebytes.com/forum/182-mobile-malware-removal-help-support/ adresinden yardım almak mümkün)
  • THL T9 Pro, UTOK Q55,BLU Studio G2 HD cihazlarından birini satın almayı düşünüyorsanız uzak durun veya zaten sahipseniz iade edin veya konu hakkında üreticiye başvurun.

 

 

Paylaş

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir