Siber Güvenlik Kariyeri Nasıl Yapılır? (Bölüm 1)

Siber Güvenlik Kariyeri Nasıl Yapılır?

Siber güvenlik kariyeri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe daha çok önem kazanan bir konu. Bir yandan bu alanda kendini geliştiren, ispat eden kişiler gün geçtikçe artarken diğer yandan ihtiyacın büyümesinden dolayı istihdamın yetişmesi güçleşiyor.

Sıklıkla karşılaştığımız “ben hacker olmak istiyorum”cular için hap şeklinde yutulabilecek bir liste hazırlamak ve “bunları yaparsan iyi bir siber güvenlikçi olursun” demek maalesef mümkün değil.

“Ben oldum” demenin de çok mümkün olmadığı bir iş alanından bahsediyoruz zira. Teknoloji gelişiyor, güvenlik önlemleri artıyor, kötü niyetli kişiler ise her zaman bu gelişen teknoloji ve güvenlik önlemlerinin atlatılabilmesi için canla başla çalışıyor. İşte tam bu nedenle karşı tarafta bulunan “beyaz şapkalı” ya da “etik” hackerların da hiç durmadan canla başla çalışması gerekiyor.

siber güvenlik kariyeri nasıl yapılır

Siber güvenlik kariyeri yapmak isteyen kişilerin ilk bilmesi gereken nedir?

Siber güvenlik konusu “öğrendim bitti” denilebilen bir konu olmadığı için aşağıdaki listede yer alanların tümü gerçekleştirilse dahi sonrasında hiç bitmeyen bir okuma, araştırma, inceleme ve çalışma gerektiriyor. Bu alanda çalışan başarılı kişilerin çoğu günde 16 saat civarında çalışıyor. Eğer buna “yok artık” dediyseniz belki de yazının devamını okumanıza gerek yoktur.

Kariyer adımlarının ilki elbette eğitim.

Bilgi Güvenliği ya da Siber Güvenlik birçok farklı alanda bilgi sahibi olunmasını gerektiren bir disiplin. Bu alanlarda ya da alanların en azından birinde iyi seviyede bilgi sahibi olunması şart değilse bile ideal olan denilebilir.

Siber güvenlik konusunda uzmanlaşmak isteyen kişilerin sistem yöneticiliği ve ağ (networking) ve yazılım konusunda iyi seviye bilgi sahibi olması öneriliyor.

Eğer sıfırdan başlayacaksanız bunun için seçebileceğiniz yollar: Üniversite, SEM (Sürekli Eğitim Merkezleri), Halk Eğitim Merkezleri veya sertifika programları olabilir.

Bulunduğunuz yaş ve konuma bağlı olarak eğer üniversite okuyabilecek şartlardaysanız ideali bir bilgisayar mühendisliği, bilgi teknolojileri ya da bilişim mühendisliği gibi konu ile ilgili bölümlerden bir tanesini tercih etmenizdir.

Eğer üniversite sizin durumunuzda bir tercih değil ise sertifika programları ile de kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey yeterli miktarda merak ve öz disiplindir.

Siber Güvenlik Kariyeri için kendinizi geliştirmeniz gereken temel alanlar neler?

Üniversite ya da sertifika programları, hangisi olursa olsun kendinizi geliştirmeniz gereken temel alanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Networking (Ağ): TCP/IP, Switchler, Routing, Protokoller vb.
  2. Sistem Yönetimi: Windows, Linux, Active Directory, Sistem Sıkılaştırma vb.
  3. Programlama: Genel programlama kavramları, kodlama, yazılım vb.

Eğer bunların üçünde de iyi bir temeliniz yoksa ve hatta bunlardan en azından bir tanesinde iyi seviye bilgi sahibi değilseniz bu durumda siber güvenlik alanında yapmak istediğiniz kariyerinizin ilk adımlarında ilerlemeniz güçleşecektir.

Siber güvenlikteki çalışmaları ofansif ve defansif olarak ikiye ayırabiliriz. Ofansif taraf sızma testleri olarak düşünülebilir, defansif taraf ise ağ yönetimi, güvenlik çözümlerinin yönetimi (örn. Firewall) olarak düşünülebilir. Ofansif tarafta olası saldırıları öngörebilmek için, defansif tarafta ise saldırılarla etkin mücadele edebilmek için yukarıda saydığımız 3 temel alana hâkim olmakta fayda olacaktır.

Yukarıda yazılı konuların tümü hakkında çok iyi kitaplar, internet sayfaları ve youtube videoları ile pek çok farklı platformda bulunan sertifikalı eğitimler bulunuyor. Bunları almanız/okumanız/izlemeniz hem kariyeriniz boyunca hem de iş bulmanızda büyük fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra güncel bilgileri takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları, bloglar, haber siteleri gibi siber güvenlik ile ilgili kaynakları takip etmeniz bu alanda gelişmenize yardımcı olacaktır.

Siber Savaş Cephesinden Notlar isimli bu internet sayfası haricinde makale, teknik yazılar ve ipuçları paylaştığımız https://sparta.com.tr/siber-guvenlik-blog/ adresini de mümkün oldukça güncelliyoruz. Paylaşılan yazılar aynı zamanda bülten olarak e-posta şeklinde de yaklaşık 12.000 profesyonele iletiliyor. Eğer bültene kayıt olmak isterseniz buradan kaydınızı oluşturabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*