Siber Zorbalık Yeniden Gündemde: Sibel Ünli’nin Ardından

Sibel Ünli ile ilgili acı haberlere çoğunuz rastlamıştır ancak bilmeyenler için Sibel 20 yaşında, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi ve geçtiğimiz günlerde intihar olduğu düşünülen olay sonrası cansız bedeni Samatya sahilinde bulundu.

Sibel’in intiharının ardından Curious Cat isimli internet sayfasında kendisine yapılan yorumlar ortaya döküldü. Ailesinin yapmış olduğu açıklama da eklenince, intiharına sebep olan olaylardan bir tanesinin siber zorbalık olması gündeme geldi.

Kendisine yapılan bir çok acımasız yorumdan birinden sonra “Bütün gün bakıp bakıp ağladım” yazan Sibel’e, tanımadığı kişilerden gelen bu kötü yorumların nasıl bir etki bıraktığını anlamak mümkün.

Sibel Ünli Twitter Siber Zorbalık

Siber Zorbalık Nelere Yol Açabiliyor

Öncelikle gençlerin ve çocukların üzerinde büyük bir psikolojik baskı oluşturuyor. Sibel’e olduğu gibi aşağılama, küçük düşürme, alay etme gibi yöntemlerle olduğu gibi tehdit ve dışlama gibi yöntemlerle de yapılıyor.  

Her türlü sosyal medya platformunda ve büyük küçük herkese yapıldığına şahit olabiliyoruz. Sadece bizler değil ünlü kişiler de sıkça siber zorbalığa maruz kalıyor ve bunu yapanlar genellikle yaratabileceği etkinin boyutlarının, konunun ulaşabileceği noktanın farkında değil. Oysa travma ve hatta intihar ile biten pek çok örneğe rastlamak mümkün.

“Çocukları İnternetten Koruma Klavuzu” içerisinde bu konuya özellikle değinmiş ve siber zorbalığın ne olduğu, siber zorbalık sonucu yaşandığı bilinen kötü olaylar ve ailelerin çocuklarını ve gençleri korumak için neler yapabileceğine yer vermiştik.

Yeniden gözden geçirmenin, paylaşmanın, etrafımızdaki kişileri özellikle çocukları ve gençleri bu konuda bilinçlendirmenin hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz.

Üstelik yalnızca siber zorbalığa maruz kaldıkları durumlarda ne yapacakları konusunda değil, siber zorbalık yapmaları durumunda neden olabilecekleri olayların da bilincinde olmaları için kişileri uyarmak gerekiyor.

‘Çocukları İnternetten Koruma Kılavuzu’nun sadece Siber Zorbalık ile ilgili 3 sayfalık bölümüne buradan, tamamına ise buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*