Telefonunuza Sahte Acil Durum Mesajı Gelebilir

Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki bir grup güvenlik araştırmacısının yaptığı araştırma, saldırganların LTE teknolojisindeki güvenlik açıklarını istismar ederek sahte acil durum mesajı gönderebileceğini gözler önüne serdi.

50.000 kişilik bir futbol stadyumunda testlerini gerçekleştiren ve %90’lık bir başarı oranı elde eden araştırmacılar; bunu yapmak için sadece yazılım tanımlı bir radyo sistemine (Software Defined Radio-SDR) ve üzerinde değişiklik yapılmış NextEPC gibi açık kaynak kodlu bazı kütüphanelere ihtiyaç duydu. Araştırmacılara göre doğru yazılımlara ve donanımlara sahip olan herhangi biri aynı başarıya ulaşabilir ve istediği kesime sahte acil durum mesajı gönderebilir.

Yapılan açıklamalara göre bu testler izole bir ortamda gerçekleştirildi, ancak araştırmacılar bunun gerçek olmaması ve kimsenin zarar görmemesi için güvenlik zayıflıklarının giderilmesi konusunda devletlerin ve cep telefonu üreticilerinin birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

Böyle hassas bir sistemin siber suçlulara karşı savunmasız olmasının nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek çok zor değil. Tehdit belirten bir uyarının kalabalık bir alana yayın kuleleriyle dağıtıldığı düşünüldüğünde bu senaryo hiçte iyi bitmeyecektir. Bu tam anlamıyla bir güvenlik açığı olmasa da acil durum uyarlarında bir hata yapılmasının çok travmatik etkileri olabilir.

Sahte Acil Durum Mesajı Nedir

Acil Durum Mesajı Nedir?

Bulunduğunuz bölgede tehdit oluşturan bir durum olduğunda ve olağanüstü hava koşulları yaşandığında Türkçesi Federal Acil Durum Yönetim Ajansı olan FEMA tarafından telefonunuza acil durum mesajları gönderilebilir.

Acil durum mesajları kapatılabilir ancak bu hükümet uyarıları için geçerli değildir. Araştırmacılar da teslerinde hükümet uyarılarını kullanılarak saldırının engellenemeyeceğini ortaya koymuştur.

Bilindiği kadarıyla ülkemizde bu sistem kullanılmamaktadır ancak acil durum uyarıları özelliği telefonlarımızda varsayılan olarak yüklü gelmektedir.

#acil durum mesaji #sahte mesaj

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*