Tweet Bağlantılarındaki Tehlike

Twitter’ın bir tweet’i kullanıcılara tam görünümde göstermek için kullandığı bağlantı (URL) oluşturma yöntemi sahte haber yaymak veya dolandırıcılık gibi çeşitli kötü amaçlar için kullanılabilir.

Bir Tweet’i detayları birlikte görüntülemek istediğimizde onun üzerine tıklarız ve tam ekran boyutuna getirilir. Bunun sonucunda adres çubuğunda aşağıdaki gibi uzun bir sayı içeren URL ile karşılaşırız.

https://twitter.com/NotlarSiber/status/1133736737178574848 

Bu URL’de tweetin sahibinin kullanıcı adı ve tweeti tanımlayan benzersiz bir sayı vardır. Ancak bu tweete ulaşmak için aslında kullanıcı adına ihtiyaç yoktur. Yani örneğin aşağıdaki URL’ye de gidildiğinde aynı Tweet karşımıza çıkacaktır.

https://twitter.com/basaranalper/status/1133736737178574848 

Dikkatsiz kullanıcılar karşılaştığı tweetin URL’deki kişiye ait olduğunu düşünebileceği için özelliğin kötüye kullanılma ihtimali artmaktadır. Bu durum, sahte bir haberin yayılmasında veya kötü bir içeriğin dağıtılmasında önemli rol oynayabilir.

Mobil cihazlarda Tweet açıldıktan sonra adres çubuğunun tamamen gizlenmesinden dolayı bu kullanıcı kitlesinin hedef olma ihtimali yüksektir. Bu yöntem kullanılarak politik bir isim üzerinden sahte haber yayılacağı gibi Tweet’in ad ve soyad konusunda herhangi politika izlememesi nedeniyle çok kolay bir şekilde o hesap taklit edebilir.

Sizi bekleyen tehlikenin daha iyi anlaşılması için aşağıdaki bağlantıyı tarayıcınızla gidip incelemeniz için sizi davet ediyoruz. Siz farkı anlayabilecek misiniz?

https://twitter.com/NotlarSiber/status/1140743598780157952

Bu bağlantıya gittiğinizde sizi karşılayan Tweet ve bağlantı tamamen Notlar Siber adlı Twitter hesabımızdan gönderilmiş gibi görünüyor ancak aslında yine bizim tarafımızdan oluşturulan zararlı bir profil. Orijinal Tweet ise aşağıdaki bağlantıda:

https://twitter.com/NotlarSiber/status/1133736737178574848

Tweet’deki bağlantı sizi zararlı bir yazılıma veya kimlik avı hırsızlığı yapıldığı bir siteye yönlendirebileceği gibi daha kötü sonuçları da olabilir.

Twitter ve Facebook gibi sahte haberleri yaymak için hali hazırda oldukça uygun bir zemindir. Bu tür özellikler ise saldırganlar tarafından kötüye kullanılarak büyük kitleler üzerinde algı operasyonları gerçekleştirilebilir ve başarılı olunabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*