Twitter Yazılım Geliştiricileri Özel Mesajlarınızı Okumuş Olabilir

Cuma günü sabah saatlerinde Twitter bir kısım kullanıcısına bazı özel mesajlarının “çok da özel olmayabileceği” konusunda bir uyarı mesajı gönderdi. Uyarı, bu güvenlik sorununun bir yıldan uzun süredir devam ediyor olabileceği bilgisini de içeriyordu.

Yani; DM ya da Direk Mesaj ya da Özel Mesaj (nasıl adlandırmak isterseniz) olarak yaptığınız yazışmalar Twitter geliştiricileri tarafınca 16 aydır okunuyor olabilir dendi.

Twitter’dan gelen uyarı mesajı şu şekildeydi: “Pazartesi günü, 10 Eylül’de, özel mesajlarınızın bir ya da bir kaçının ya da korumalı Tweetlerinizin, bunları görmeye yetkisi olmayan Twitter geliştiricileri tarafınca görülmesine neden olan bir hata fark ettik. Bu hata Mayıs 2017’den beri devam ediyor ancak fark eder etmez düzelttik. Konu hakkında araştırmamız devam ediyor”.

Kullanıcıların “Pardon? Özel yazışmalarım bir yıldan uzundur geliştiriciler tarafından okunuyor mu??” şeklinde tepkilerine yol açan uyarı mesajında yer almayan önemli bir başka husus ise “geliştiriciler” olarak bahsedilen kişilerin Twitter’da çalışmıyor olmaları. Twitter’ın yüzlerce yazılım geliştiricisi ile çalışmakta olduğu biliniyor.

Twitter’dan uyarı mesajını alan ve buna tepki gösteren kullanıcılarının bazıları da haklı olarak hangi özel mesajlarının etkilendiğini ve kaç kişinin bu mesajları okumuş olabileceğini öğrenmek istiyor.

Twitter yetkilisi aynı zamanda, “Bir yerlerde tanımadığınız adamın birisi özel mesajlarınızı okuyor diye çok da telaşlanmanıza gerek yok, zira gördüğümüz kadarıyla muhtemel olarak etkilenen mesajlar sadece şirketlere atılan özel mesajlar” minvalinde bir açıklamayı da konuşmasına ekledi.

Okunmuş olabileceği öngörülen mesaj içeriklerinden kötüye kullanım ya da istismar yaşandığına dair bir kanıt olmadığı da belirtildi.

Twitter’ın yayınladığı yazılı açıklamada, yazılım geliştiriciler ile iletişim halinde olunduğu, sahip olmamaları gereken bu bilgilerin silinmesi konusunda yasal zorunluluk getirildiği, araştırmaların devam ettiği ve konu hakkında gelişmelerden kullanıcıların haberdar edileceği de duyuruldu.

Kullanıcıların sadece %1’inin etkilendiği söylenen uygulamanın Temmuz ayı verilerine göre 335 milyon aktif kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde rakamın hiç de küçük olmadığı da anlaşılıyor.

Özel mesaj üzerinden sadece şirketler ile yapılan iletişim görülmüş bile olsa bunun tatil planları, sağlık bilgileri gibi kişisel verileri kapsayabileceğini düşündüğümüzde ciddi bir veri ihlalinden söz edildiğini de anlıyoruz.

Şimdilik, potansiyel olarak yaşanabileceğinden daha az vahim gibi duran bu haber yine de özel olduğunu sandığımız mesajların bir anda hiç de özel olmayabileceği konusunda iyi bir uyarı niteliği taşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*