Microsoft Office 365 Webmail Gönderici IP Adresi İfşası Nasıl Engellenir?

Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir

Microsoft Office 365 Webmail Gönderici IP Adresi görülebiliyor. Yani Webmail kullanıcılarının gönderdiği e-posta başlık bilgilerinden mail gönderen kişinin IP Adresi ifşa ediliyor da diyebiliriz. Bu bilginin görüntülenmesini engellemek için yapılması gerekenler bu yazıda anlatılmaktadır.

Microsoft Office dokümanlarımızı buluta taşımanıza imkân veren Microsoft Office 365 ürününün webmail uygulamasından (OWA) e-posta gönderilirken, gönderici IP adresi alıcıya gösterilir. Bunun nedeni, Office 365 OWA uygulaması üzerinden bir e-posta gönderilirken kullanıcının IP adresinin iletiye ek bir e-posta başlığıyla dahil edilmesidir.

Office 365 webmail uygulamasından e-posta gönderirken, gönderenin IP adresini içeren “x-originating-ip” e-posta başlığı iletiye eklenir.

IP adresinizin alıcıya gösterilmesini istemiyorsanız Office 365 webmail uygulamasına Tor veya özel bir VPN ağı aracılığıyla bağlamanız gerekmektedir.

Microsoft, güvenlik ve gizlilik gerekçeleriyle bu e-posta başlığını Hotmail hizmetinden 2013 yılında kaldırmıştır ancak bu özellik kurumsal Office 365 ürünlerde, bilgi teknolojileri yöneticileri e-postaların hangi IP adresinden gönderildiğini kolay tespit edebilsin diye bilinçli olarak bırakılmıştır.

Bu başlığın iletilere dahil edilmesini istemeyen bilgi teknolojileri yöneticileri aşağıdaki adımları takip ederek göndericilerinin IP adreslerinin alıcılara gösterilmesini önleyebilir.

Bunun için Exchange Yönetim Merkezi‘ni kullanarak bir kural oluşturmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Exchange Yönetim Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Bir Office 365 iş planına ve yönetimsel izinlere sahipseniz https://outlook.office365.com/ecp (veya https://{alanadi}/ecp) adresine giderek hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra Exchange Yönetim Merkezine ulaşabilirsiniz.

1. Adım: Exchange sunucusunda Exchange Yönetici Merkezi’ni açın.
Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir
2. Adım: Posta akışını (mail flow) sekmesini açın, ardından artı (+) sembolüne tıklayıp Yeni kural oluştur (Create new rule…) öğesini seçin.
Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir
3. Adım: Açılan pencerede “More options…” bağlantısına tıklayın.
Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir
4. Adım: Kuralın hangi koşulda uygulanacağını belirlemek için “*Apply this rule if…” başlığı altındaki aşağıya açılır menüyü kullanarak [Apply to all messages] seçeneğiyle tüm mesajlar için değişikliğin uygulanmasını ayarlayın.
5. Adım: Hangi eylemin gerçekleştirileceğini belirlemek için ise “*Do the following…” başlığı altındaki aşağıya açılır menüyü kullanarak “Modify the message properties” seçeneğinin üstüne geldikten sonra açılan listeden “remove a message header” öğesini seçin.
Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir
6. Adım: message header başlığıyla açılan iletişim penceresindeki metin alanına “x-originating-ip” yazdıktan sonra Tamam (OK) düğmesine tıklayın.
Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir

7. Adım: “Save” düğmesine tıklayıp değişikleri kaydedin. Kaydetme sırasında karşılaştığınız “Do you want this rule to apply to all future messages?” içerikli iletişim penceresine yapacağınız bu değişikliklerin gelecekte gönderilecek ve alınacak tüm mesajlara uygulanmasını istiyorsanız Evet (Yes) tıklayıp işlemenizi tamamlayın.

Webmail Gönderici IP Adresi nasıl gizlenir

E-posta güvenliği için şu yazılara da göz atabilirsiniz:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*