WhatsApp sözleşmesi ile hayatımızda ne değişiyor?

whatsapp sozlesmesi ve yeni gelen güncelleme detayları

WhatsApp sözleşmesi nedir? WhatsApp sözleşmesi ile ne değişiyor?

WhatsApp sözleşmesi son günlerin en sık konuşulan ve tartışılan konularından biri haline geldi.

Konuyu bilmeyenler için WhatsApp sözleşmesi değişti ve kullanıcılara 8 Şubat 2021’e kadar süre verildi. Bu tarihe kadar yeni hazırlanan sözleşmenin kabul edilmesini mecburi kılıyor aksi halde uygulamayı kullanmak mümkün olmayacak yani hesaba erişim sağlanamayacak.

Bazılarımız çoktan Telegram ya da Signal kullanmaya geçti, bazılarımız uzun zamandır herkesin kullandığı ve hayatımıza nasıl olduğunu anlamadan yerleşmiş olan WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam ediyor.

İki farklı görüş var:

 1. Saklayacak neyim var?
 2. Zaten tüm verilerimize bir şekilde erişmiyorlar mı?

Her ikisi için de “haklısınız” demek mümkün. Saklayacak bir şeyiniz olmayabilir ve hepimizin bildiği gibi internete açık verilerimizi tam anlamıyla “gizli” hale getirmek zaten mümkün değil.

Ancak, bu kısım önemli: WhatsApp’ın bizlere dayatmış olduğu güncelleme ile gelen sözleşmede yer alan “Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur.” ibaresine dikkat etmek gerekiyor.

WhatsApp sözleşmesinde “Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.” denilmiş. Bu maddeyi özetlemek gerekirse “verilerinizi toplarız, saklarız, ister satarız ister kullanırız” deniliyor.

WhatsApp’ın verilerimizi “kullanılabilir” hale getirmesinin ise farklı sonuçları olabilir.

Örneğin eğer WhatsApp’ta sadece yazışmıyor, ses kayıtları, fotoğraflar, videolar, dokümanlar, IBAN numaraları ve daha akla gelmeyen birçok şey paylaşıyoruz. Bu sözleşme ile bunların da legal olarak kullanım hakkını devretmiş oluyoruz.

WhatsApp’ın sık kullandığımız özelliklerinden bir tanesi de konum gönderimi ve anlık konum paylaşımı. Yeni sözleşme ile konumlar da artık Facebook ve bağlı kuruluşlarının hizmetine giriyor.

WhatsApp üzerinden konuştuğunuz kişileri de bir düşünün: Mali müşaviriniz, avukatınız, doktorunuz, diyetisyeniniz. Sadece ailemiz ve arkadaşlarımız ile değil, hayatımızdaki hemen herkes ile WhatsApp üzerinden iletişim kuruyor ve kendimizle ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Bu bilgilerin “gizli” olması gerekmiyor, önemli olan “size ait” olmaları ve WhatsApp sözleşmesi ile artık Facebook’a da ait olacak hale gelmeleri.  

WhatsApp sözleşmesi ile hangi verileriniz toplanabilir ve kullanılabilir?

Bu liste uzun ancak önemli bir kısmına maddeler halinde bakalım:

 • Hesap bilgileriniz
 • Mesajlarınız
 • Bağlantılarınız
 • Durum Bilgisi
 • İşlem ve Ödeme Verileri
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 • Konum Bilgileri
 • Çerezler

WhatsApp sözleşmesi sonuçları ne olabilir?

WhatsApp ile iletilen ve yukarıdaki maddelerde yer alan tüm verileriniz herhangi bir mecrada (mahkeme, iş başvurusu, okul başvurusu, reklam içerikleri vb.) kullanılabilir. Üstelik konu sadece Facebook ile de sınırlı değil, açıkça tüm Facebook şirketleriyle paylaşılabileceği ve Facebook’un da istediği üçüncü taraf şirketleri ile paylaşabileceği belirtiliyor.

Mark Zuckerberg öcünü alıyor diyebilir miyiz?

Öncelikle 19 Nisan 2019 tarihli şu yazımızı hatırlatabiliriz: Facebook Yüz Milyonlarca Kişi Bilgisini “İstemeden” (Ç)almış

Bildiğiniz gibi Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica davası nedeniyle mahkemede soğuk terler dökmüştü. Facebook’un 2014 yılında toplamaya başladığı yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısına ait kişisel verilerin politikacılar adına seçmenlerin fikrini etkilemek için kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Ekim 2018’de, İngiltere’nin Veri koruma izleme örgütü, Cambridge Analytica skandalındaki rolü nedeniyle Facebook’a 500.000 £ (5 milyon TL) para cezası verdi ayrıca kullanıcıların kişisel davalar açtığı da biliniyor.

Zuckerberg, WhatsApp sözleşmesi ile bir daha böyle bir mahkeme ya da para cezaları ile karşılaşmamayı garanti altına alıyor.

Eğer izlemediyseniz The Great Hack (https://www.netflix.com/tr/title/80117542 ) tam da bu konular konuşulurken izlemek için çok iyi bir film olabilir.

WhatsApp’ın alternatifi ne?

Şu an için WhatsApp’a iki ciddi alternatif görülüyor: Telegram Messenger ve Signal uygulamaları.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk bir tweet atarak herkesi Signal kullanmaya davet etti ancak Telegram hem AppStore hem de Google Play’de Türkiye’de en çok indirilen mesajlaşma uygulaması haline geldi bile.

WhatsApp uygulaması AppStore’da 3. Sıraya gerilerken Google Play’de de yerini Telegram’a bırakarak 2. Sıraya düştü.

Telegram’ın sıkça sorulan sorular sayfasına https://telegram.org/faq adresinden erişebilirsiniz. Signal ile ilgili bilgi almak için ise https://signal.org/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*