Yeni Bir Şantaj E-posta Dalgası Geliyor

Geçtiğimiz aylarda iki farklı yazıda “Elimizde porno izlerken çekilmiş görüntüleriniz var” başlığı ile duyurduğumuz şantaj içerikli e-posta dalgalarına bir yenisinin eklenmesi bekleniyor. Cybaze ZLab firmasından yapılan açıklamaya göre şimdilik firmanın İtalyan müşterilerini hedef alan e-postalar, yakın zamanda yaşanan çok sayıda veri ihlali nedeniyle artacak.

Büyük firmaların yaşadığı kullanıcı verilerinin üçüncü kişilere sızması olaylarına neredeyse her gün bir yenisi eklenirken, şantaj içerikli e-postalardan hala haberdar olmayan çok sayıda internet kullanıcısının bu tuzağa düşmesi muhtemel.

Atılan spam e-postaların sayısı gittikçe artarken, bu işin ardındaki saldırganların çok sayıda veri sızıntısından elde edilen ve Breach Compilation adındaki veritabanında yer alan 1.4 Milyar açık halde kullanıcı adı ve parolayı kullandığı düşünülüyor.

Şantaj e-postalarının bu kadar başarılı olmasının en önemli nedeni,  internet kullanıcılarının kötü alışkanlıkları (her yerde aynı kullanıcı adı ve parolayı kullanmak gibi).

“….’nın senin parolan olduğunu biliyoruz. Beni tanımıyorsun ve muhtemelen bu e-postayı neden aldığını düşünüyorsun.” şeklinde başlayan ve “bilgisayarına yazılım yükledik, elimizde görüntülerin var, tüm bağlantılarının bilgisi elimizde, Bitcoin göndermezsen seni cümle aleme rezil ederiz, sakın polise gitme yoksa çocuk ölür” tadında  devam eden bu e-postaların inandırıcı  olmasının nedeni ise en başta yer alan şifrenin çoğu kişi için belirleyici etken olması.

Bu e-postalar, siber suçlular tarafınca, seçilen kurbanları korkutmak için kullanılan klasik yazı içeriyor ve bildiğimiz gibi baştan sona yalan. Kanıt olarak gösterilen parolaların ise Breach Compilation arşivinden çıktığı sanılıyor.

Özetle; muhtemelen tüm kişisel verilerimiz çalındı, bu sebeple değiştirmediğiniz parolanız kaldıysa değiştirmenizi bir kere daha öneriyoruz.

Arada bir https://haveibeenpwned.com‘ a yeniden göz atmakta da fayda var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*