YouTube Savaşı Siber Suç Boyutuna Taşındı

İki YouTube kanalı arasında bir şaka olarak başlayan mücadele, artık çok çirkin bir hal aldı. Daha önce “50.000 Printer Hacklendi ve Bu Bizi Neden İlgilendiriyor?” başlıklı yazıda sizlere aktardığımız, on binlerce yazıcının kontrolünün ele geçirilmesiyle sonuçlanan olaydan sonra benzer gayelerle hareket eden bir takım kişiler aynı YouTube kanalının takipçilerinin artması için daha da ileriye gitti.

Bir hatırlayalım; İlk olayda, TheHackerGiraffe takma adlı bir şahıs internete açık birçok yazıcıyı ele geçirmişti ve ele geçirdiği yazıcılardan kullanıcıları bir kanalı takip etmesi için zorlamıştı. Olaylar henüz unutulmamışken, TheHackerGiraffe bu kez ses getiren başka bir olaya imza attı.

İkinci olayda, aynı kişi Google’ın Chromecast ürünlerinde bulunan bir mantık hatasını kullanarak savunmasız cihazlara erişti ve herhangi bir kimlik doğrulamasına tabi tutulmadan televizyonlarda istediği içeriği gösterdi.

Bu iki olayın sorumlusu olarak bilinen TheHackerGiraffe, bir süre sonra yakalanmaktan korktuğu gerekçesiyle bu işlerden emekli olduğunu açıklamıştı. İlgili açıklamanın hemen sonrasında Wall Street Journal’ın aynı kanalın hayranları tarafından hacklendiği ortaya çıktı ve yine bu kişi akıllara geldi. Ancak TheHackerGriaffe bu saldırının bir parçası olduğu iddialarını reddetti.

İki kanal arasındaki mücadelede sular durulmuyorken, bu sefer de bir fidye yazılımıyla karşı karşıya kalındı. Yaşanan en son olayda, YouTube kanalı 100 milyon abone sayısına ulaşana kadar kullanıcıların dosyalarını şifreleyen bir fidye yazılımı kullanıldı. PewCrypt olarak bilinen Java tabanlı fidye yazılımı, kanalın 100 milyon abone sayısına ulaşacağı tarihe kadar kullanıcıların dosyalarını şifreledi.

Başlangıçta kullanıcıların PewCrypt ile şifrelenen dosyalarını kurtarmak için yapabileceği bir şey yoktu ve kanalın henüz 90 milyon abonesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu uzun bir bekleyiş olabilirdi. Ancak mağdurlardan birinin yetkililere olayı bildirmesi ile fidye yazılımının yayıncısı bunun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini fark etti. Bunun üzerine fidye yazılımının kaynak kodu ile birlikte şifre çözme aracı yayımcısı tarafından herkesle paylaşıldı.

Eğer bu fidye yazılımından etkilendiyseniz; EmsiSoft tarafından yayınlanan aracı kullanarak dosyalarınızı kurtarabilmeniz mümkün. Detaylar için: https://decrypter.emsisoft.com/pewcrypt

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*